
От сдружението на природозащитните организации „Зелени Балкани“ заявиха, че по-ранните съобщения, разпространени по медиите, за "екологична катастрофа" в Поморийско езеро заради създаденото островно местообитание за птици, нямат основание.
От сайта на „Зелени Балкани“, че през месец май тази година, Национална Асоциация Българско Черноморие (НАБЧ) изпрати сигнал до МОСВ и разпространи информация за регистрирана „…екологична катастрофа в Поморийско езеро – навлизане на буйна речна растителност характерна за река Тунджа чрез създаденото островно местообитание за птици, която завладява територии в Поморийско езеро и е заплаха за уникалната поморийска кал и може да привлече животински видове, характерни за поречието на река Тунджа“.
Островното местообитание за птици е създадено в периода 2012 – 2013 г. на основание Споразумение за партньорство между МОСВ и СНЦ „Зелени Балкани“, с цел подобряване условията за гнездене на редки видове водолюбиви птици в комплекса от защитени територии на Поморийско езеро. Финансирането е осигурено от ОП „Околна среда 2007-2013 г.“, а изпълнението беше извършено съгласно одобрен технически проект, базиран на успешни международни практики. Ангажиментът на Сдружение „Зелени Балкани“ бе да осигури поддръжка на местообитанието и оптимални условия за гнездене на птиците, чрез периодично премахване на част от растителността върху острова. Тези дейности са извършвани ежегодно през месец септември след съгласуване с МОСВ и РИОСВ – Бургас.
В периода 6 - 10 септември 2017 г. отново са проведени поддържащи дейности, като е осъществен и контрол от експерти на РИОСВ – Бургас. Във връзка с подадения сигнал от НАБЧ са събрани екземпляри от растителните видове, които се срещат върху островното местообитание.
Назначена бе експертиза и събраните растения бяха предадени на специалисти ботаници от Биологически факултет на Софийски Университет и Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН, за да определят видовете растения и типичните за тях местообитания. Заключението от ботаническата експертиза е, че „установените таксони и растителни съобщества са характерни и често срещани на територията на Поморийско езеро“.
В заключението още се казва: "Причината за наличие на азотно обогатяване произтича от основното предназначение на субстрата — изкуствено създадено гнездово местообитание на водолюбиви видове лтици. Изкуственият остров е станал вече част от местообитанията и растителните съобщества, типични за Поморийското езеро. Освен като местообитание на птици, той се явява и местообитание на Bassia hirsula - защитен и застрашен растителен вид от Червена книга на България".
В края на месец септември, в отговор на подадения сигнал от НАБЧ, беше извършена и проверка от ГД „ОПОС“ към МОСВ, съвместно с РИОСВ – Бургас и участието на представители от „Зелени Балкани“. Заключенията от проведената проверка са, че в Поморийско езеро няма екологична катастрофа. Островното местообитание е устойчиво и конструктивно стабилно, като изпълнява благоприятна роля за гнезденето на редки и защитени видове птици. Становището от РИОСВ – Бургас е, че СНЦ „Зелени Балкани“ изпълнява ангажимента си към сключеното споразумение за партньорство с МОСВ за безвъзмездно поддържане на местата за гнездене в Поморийско езеро.
След проведената проверка и съответните експертизи, стана ясно, че твърденията, разпространявани от НАБЧ не се припокриват с действителността и не са подкрепени от факти! Обществеността може да си отдъхне от създаденото напрежение във връзка с екологичното състояние на Поморийско езеро.
Цялата ботаническа експертиза може да видите тук:
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?
Kahles
Учен от НАСА създава двигател, работещ без гориво, което противоречи на законите на физиката