Охридското езеро, разположено между Албания и Северна Македония е едно от най-старите и най-дълбоките езера в Европа. Подобни езера обикновено оцеляват няколкостотин хиляди години, преди да бъдат запълнени със седименти, но този случай не е такъв, защото Охридското езеро е много по-старо. Неговата възраст помага на учените да надникнат в миналото на Средиземноморския басейн.
В своя публикация в списание Nature, учените предполагат какъв е бил климата на Централното и Северното Средиземноморие преди 1,36 милиона години. Учените показват, че по време на топлите междуледникови периоди, зимните дъждове по Средиземноморието са били свързани с африканските летни мусони.
"Открихме корелация между африканските мусони и зимните валежи в средиземноморския регион, или между тропически климатични системи и валежите на умерените ширини на хиляди километри от тях", съобщава съавторът Д-р Александър Франк (Dr Alexander Francke) от Университета на Уулонгонг, Австралия. "Когато слънчевата радиация се засили в Северното полукълбо, се получава миграция на тропическите климатични системи на Север и наблюдаваме повишени валежи през зимата над Охридското езеро. Този механизъм се е повтарял през последните 1,3 милиона години."
Екипът събира седименти от зона на езерото с дълбочина 245 метра. Те пробиват шест отвора на 568 метра навътре в скалите, за да възстановят климатичната история на езерото за цялото му съществуване.
Комбинирайки тези данни с моделни симулации на климата, учените успяват да опишат климата в централната и северната част на Средиземноморието. Този регион се характеризира с влажни зими и сухи лета и това е свързано с взаимодействието му с тропичния климат в Африка, особено по отношение на загряването на морската повърхност.
"Тази климатична система е доста стабилна през лятото и есента, докато температурите се понижат през зимата и студеният въздух от Север предизвика дестабилизиране на цялата система и тази система с ниско налягане се придвижва на Изток към Балканския полуостров и предизвиква валежи в зимните месеци", обяснява д-р Франк.
Това проучване не е свързано само с миналото. Трудно е чрез климатични модели да се предвиди как предизвиканите от човека изменения в климата ще се отразят на Средиземноморието в следващите години. Някои предполагат, че във влажни зими, други - в сухи. Новите данни могат да помогнат за подобряване на моделите и идеите какво ще е бъдещето на Средиземноморието.
Източник: IFLScience - Europe’s Oldest Lake Reveals Clues About The Last Million Years Of Climate In The Med
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари