Слънцето официално достигна максимума си в 11-годишния слънчев цикъл

Ваня Милева Последна промяна на 16 октомври 2024 в 11:04 3749 0

Повишената слънчева активност може да създаде рискове за жителите на Земята и космоснавтите.

Кредит Rawpixel

Повишената слънчева активност може да създаде рискове за жителите на Земята и космоснавтите.

Нашата собствена звезда, Слънцето, навлиза във фаза, известна като слънчев максимум, а това означава, че скоро ще станат интересни неща.

В телеконференция с репортери във вторник, 15 октомври, представители на НАСА, Националната океанска и атмосферна администрация (NOAA) и международния панел за прогнозиране на слънчевия цикъл обявиха, че Слънцето е достигнало своя период на слънчев максимум, който може да продължи и през следващата година.

Слънчевият цикъл е естествен цикъл, през който Слънцето преминава между ниска и висока магнитна активност. Приблизително на всеки 11 години, в разгара на слънчевия цикъл, магнитните полюси на Слънцето взаимно разменят местата си и Слънцето преминава от спокойно към активно и бурно състояние. 

Смяната на полюсите е съпроводена с повишена слънчева активност. Кредит: Times of India

Това драматично преобръщане води до рязко повишаване на слънчевата активност.

Как се проявява тя? Повърхността на Слънцето е осеяна с повече слънчеви петна, предизвиква повече слънчеви изригвания и изхвърля повече слънчев материал, известен като изхвърляне на коронална маса (CME).

Всичко това се дължи на усуквания в магнитното поле на Слънцето. Слънчевите петна изглеждат като тъмни петна по повърхността на Слънцето - те са по-хладни от околните и са огнища на слънчеви изригвания.

Полюсите се въртят по-бавно от екватора. Това диференциално въртене причинява навиване на магнитното поле на Слънцето. Тъй като линиите на магнитното поле се навиват и се превръщат в тороидално поле, те могат да образуват прегъвания, които пробиват повърхността. Кредит: Chris Mihos, Department of Astronomy, Case Western Reserve University

Когато линиите на магнитното поле пробият повърхността, те възпрепятстват издигането на конвекционните клетки под тях към повърхността. Заредените частици не могат да пресичат линиите на магнитното поле. Тъй като няма издигане на горещ газ, повърхността остава по-хладна и така се получават слънчевите петна. Слънчевите петна се появяват по двойки, където линията на полето първо излиза от Слънцето, а след това там, където се връща обратно. Кредит: Chris Mihos, Department of Astronomy, Case Western Reserve University

Наблюдение на Слънцето отблизо

От 1989 г. насам Международната група за прогнозиране на слънчевия цикъл, НАСА и NOAA проследяват слънчевите петна, за да определят и прогнозират развитието на слънчевия цикъл - и в крайна сметка слънчевата активност. Изводите на този панел са от решаващо значение за подготовката за потенциални въздействия върху Земята.

Както обяснява Джейми Фейвърс (Jamie Favors), ръководител на Програмата за космическо време на НАСА, слънчевият максимум е период на засилени слънчеви петна и слънчева активност, което има значение както за разбирането ни за космоса, така и за ежедневието ни на Земята.

"Това повишаване на активността предоставя вълнуваща възможност да научим повече за най-близката ни звезда - но също така предизвиква реални последици на Земята и в цялата ни Слънчева система", обяснява Фейвърс.

Както НАСА, така и НОАА са усъвършенствали методите си за проследяване на слънчевите вълнения.

Слънчевата активност оказва силно влияние върху условията в космоса, известни като космическо време.

Това е от решаващо значение, тъй като случващото се на Слънцето може да повлияе на космическото време, което от своя страна има различни ефекти - от красиви до разрушителни - тук, на Земята.

Космическото време и животът на Земята

Вярвате или не, лудориите на Слънцето могат да повлияят на ежедневието ви. Тези изригвания и CME могат да предизвикат слънчеви бури, които да засипят Земята със заредени частици.

След като достигнат нашата планета, те могат да взаимодействат със земното магнитно поле и дори да предизвикат геомагнитни бури.

Тези бури, макар и невидими с просто око, могат да засегнат сателитите и астронавтите в космоса, както и комуникационните и навигационни системи - като радио и GPS - и електрическите мрежи на Земята. Например през 1989 г. се случва обширно прекъсване на електрозахранването в Квебек, причинено от особено мощна геомагнитна буря. С наближаването на слънчевия максимум наблюдението на космическото време е по-важно от всякога.

Слънчевата активност обаче разширява видимостта на полярните сияния и така жителите на страни, отдалечени от полюсите, също могат да ги наблюдават. Това се случи вече и над България на няколко пъти напоследък.

Кредит: Милен Минев, ИА с НАО, от Астрономическата обсерватория Рожен

Последните слънчеви бури

През май 2024 г. Слънцето направи истинско шоу с поредица от интензивни изригвания и CME, което доведе до някои от най-мощните геомагнитни бури, които сме виждали през последните две десетилетия.

Те не само доведоха до ярки полярни сияния, но и имаха потенциала да нарушат електрозахранването и комуникационните мрежи.

"Това съобщение не означава, че това е пикът на слънчевата активност, който ще видим през този слънчев цикъл", подчертава Елсайед Талаат (Elsayed Talaat), директор на операциите за космическо време в NOAA. "Въпреки че Слънцето е достигнало периода на слънчевия максимум, месецът, в който слънчевата активност на Слънцето ще достигне своя максимум, няма да бъде определен в продължение на месеци или години."

Учените няма да могат да определят точния пик на този слънчев максимален период в продължение на много месеци, защото той може да бъде идентифициран само след като са проследили постоянен спад на слънчевата активност след този пик. Въпреки това учените са установили, че последните две години на Слънцето са били част от тази активна фаза на слънчевия цикъл, поради постоянно високия брой слънчеви петна през този период. Учените очакват, че максималната фаза ще продължи още около година, преди Слънцето да навлезе във фазата на затихване, което води обратно до слънчевия минимум. 

Слънчев максимум, минало и бъдеще

Традицията да се наблюдават слънчевите петна датира от векове, когато Галилей за първи път ги забелязва в началото на 1600 г.

"Активността на слънчевите петна от 25-ия слънчев цикъл леко надхвърля очакванията", отбелязва Лиза Ъптън (Lisa Upton), съпредседател на Групата за прогнозиране на слънчевите цикли и водещ учен в Югозападния изследователски институт в Сан Антонио, Тексас.

"Но въпреки че наблюдаваме няколко големи бури, те не са по-големи от това, което бихме могли да очакваме по време на максималната фаза на цикъла."

Най-мощното изригване от слънчевия цикъл досега бе X9.0 на 3 октомври (клас X обозначава най-интензивните изригвания, а числото дава повече информация за силата му по скалата от 1 до 10, като 10 е най-високото).

Полярни сияния, мисии и въздействие върху реалния свят

От друга страна, това е отлично време за наблюдение на полярното сияние, тъй като засилената слънчева активност вероятно ще доведе до по-чести и интензивни полярни сияния.

Представа на художник за слънчевия вятър от Слънцето (вляво), взаимодействащ с магнитосферата на Земята (вдясно). Слънчевата сонда "Паркър" изучава този вятър при неговия източник. Кредит: NASA

НАСА също се възползва максимално от ситуацията. През декември 2024 г. слънчевата сонда "Паркър" ще направи най-близкото си досегашно прелитане до Слънцето, като се подготвят още две впечатляващи приближавания.

Прогнозите за космическото време не са предназначени само за любителите на космоса. Те могат да имат реални последици. Повишената слънчева активност може да създаде рискове за технологиите, които използваме ежедневно.

Възможно е да се наложи авиокомпаниите да променят маршрута си, за да избегнат зони с висока радиация, а операторите трябва да бъдат нащрек, за да предпазят своите сателити.

Източници:

Sun reaches maximum phase in 11-Year Solar Cycle, Space daily

The Sun has officially reached its 'solar maximum period' in this solar cycle, Eric Ralls, Earth.com 

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !