Уникален вулкан с лава, която изстивайки, от черна става бяла, се издига бързо

Ваня Милева Последна промяна на 16 септември 2024 в 00:00 2151 0

Ол Дойньо Ленгай е активен танзанийски вулкан, който изригва силно течна лава, която прилича на черно масло или кафява пяна. Когато се охлади, лавата става бяла.

Кредит D. Sarah Stamps

Ол Дойньо Ленгай е активен танзанийски вулкан, който изригва силно течна лава, която прилича на черно масло или кафява пяна. Когато се охлади, лавата става бяла.

Когато вулканът е на път да изригне, околните земи се издуват като притиснат балон. Техническият термин е "преходна деформация" и изследователите от Техническия университет във Вирджиния за първи път откриват и проследяват това краткотрайно движение, използвайки сателитни наблюдения на Ол Дойньо Ленгай, активен вулкан в Танзания.

Техните резултати са публикувани в статия, публикувана по-рано това лято в Geophysical Research Letters.

Според проучването повишаването на налягането в резервоара за магма на вулкана може да доведе до издуване на повърхността. Когато налягането намалее, резервоарът се изпразва и земята се спуска обратно.

"Успяхме да открием преходно движение във вулканичната активност, а това е предвестник на всякакъв вид изригване", казва Нтамбила Дауд (Ntambila Daud), дипломант, работещ с доцент Д. Сара Стампс (D. Sarah Stamps) в Лабораторията по геодезия и тектонофизика на Техническия университет във Вирджиния. "Това изследване може да помогне на танзанийските власти да придобият по-добра представа за това какво се случва с вулкана".

Танзанийският вулкан Ол Дойньо Ленгай (Ol Doinyo Lengai) - име, което на езика на масаите означава "планина на Бога" - е единственият активен вулкан в света, който произвежда карбонатна лава, която има необичайна окраска: изригва черна или сива, но се охлажда до костно бяло. Изригванията представляват постоянна заплаха за околните жители и застрашават туризма и въздушния трафик в района.

Данните за изригвания на Ол Дойньо Ленгай датират от 80-те години на XIX век. Оттогава насам вулканът е периодично активен. Наблюденията са спорадични до 2016 г., когато екипът на Техническия университет във Вирджиния инсталира шест сензора по фланговете на вулкана, за да събира високоточни геодезически данни, взети от глобалните навигационни спътникови системи (GNSS - Global Navigation Satellite Systems). Тези данни и информационни продукти позволяват на изследователя да измери и разбере по-добре геометричната форма на Земята. Освен това сеизмометър на място следи локалните трусове и подувания около вулкана.

Мрежата от сензори TZVOLCANO и източниците на магма, изведени от геодезията. Кредит: https://doi.org/10.1029/2023GL108097 

Използвайки потоците от данни от GNSS, Дауд създава компютърни модели, които откриват потенциални вулканични сигнали в Ол Дойньо Ленгай, дължащи се на промени в магмените резервоари. Екипът оценява седемгодишните непрекъснати GNSS данни за преходни сигнали и установява бързо издигане в периода март 2022 г. - декември 2022 г., а след това устойчиво издигане до август 2023 г.

"Ако разликата между данните и очаквания модел е три пъти по-голяма, това показва преходна деформация в движението на повърхността", посочва Дауд. "Това би могло да сигнализира за предстоящо изригване и да подпомогне прогнозирането на изригванията".

Освен че може да послужи като потенциална система за ранно предупреждение за общностите около Ол Дойньо Ленгай, тази техника е прилагана и за други вулкани като калдерата Лонг Вали в Калифорния и вулкана Акутан в Аляска.

"Подходът, който Дауд използва в тази статия, осигурява важни стъпки напред в разбирането ни за динамичната магмена водопроводна система на Ол Дойньо Ленгай", коментира Стампс.

Справка: Ntambila Daud et al, Detecting Transient Uplift at the Active Volcano Ol Doinyo Lengai in Tanzania With the TZVOLCANO Network, Geophysical Research Letters (2024). DOI: 10.1029/2023GL108097

Източник: Geoscientists detect rapid uplift at unique volcano in Tanzania, Kelly Izlar, Virginia Tech

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !