Това лято Земята преживя най-краткия си ден, благодарение на колебание в оста си, което означава, че е извършила едно завъртане за част от секундата за по-малко от 24 часа.
29 юни е бил с 1,59 милисекунди по-кратък от 86 400 секунди, или точно 24 часа според сайта timeanddate.com.
През последните десетилетия е по-вероятно Земята да се забави, а ние ще имаме незначително по-дълги дни. Но през последните няколко години тази тенденция се обърна и дните стават все по-кратки.
Ако Земята продължи да се ускорява, това може да доведе до първото в историята изискване за изваждане на секунда от атомните часовници.
Въртенето на Земята не е идеално
Не е необичайно Земята да "потрепва" – въртенето, което преживяваме като нощ и ден, не винаги се случва точно в съответствие с нейната ос, линията между Северния и Южния полюс.
Това е така, защото не е идеална сфера.
Планетата има издутина на екватора, докато полюсите са леко сплеснати, което означава, че Земята е леко елипсовид.
Други фактори също могат да повлияят на въртенето, включително океанските приливи и отливи и гравитацията от Луната .
"Колебанието на Чандлър"
Професорът по математика Леонид Зотов смята, че Земята може да се върти по-бързо поради периодично движение, наречено "колебанието на Чандлър".
Колебанието е забелязано за първи път в края на 1880 г., когато астрономът Сет Карло Чандлър забелязва, че полюсите се клатят за период от 14 месеца.
Това колебание започна да се забавя в началото на 2000-те години, достигайки исторически минимуми от 2017 г. насам.
И между 2017 г. и 2020 г. „изчезна“, обяснява Зотов пред timeanddate.com.
Зотов ще представи тази хипотеза пред Обществото за геоложки науки на Азия и Океания, съобщава timeanddate.com. Тя все още не е рецензирана.
Земните колебания не променят много ежедневния ни живот. Но те са важни за проследяване, така че атомният часовник може да остане точен, за да координира точно GPS и сателитите за наблюдение на Земята.
Международната служба за въртене на Земята и референтни системи следи колко бързо се върти планетата, като изпраща лазерни лъчи до спътници за измерване на тяхното движение, заедно с други техники.
Когато времето, начертано от движението на Земята, се приближи до една секунда извън синхрона с времето, измерено от атомните часовници, учените от целия свят се координират, за да спрат атомните часовници точно за една секунда, в 23:59:59 ч. на 30 юни или 31 декември, за да позволяват на астрономическите часовници да наваксат.
Източник: June 29 was the shortest day in recorded history — a 'wobble' in the Earth's spin shaved off 1.59 millisecondsMarianne Guenot, Business Insider
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари