
За да разберат как октоподите лесно и ефективно управляват своите многобройни крайници, неврофизиолозите от Еврейския университет в Ерусалим са анализирали кадър по кадър видеозаписи как животните преодоляват прегради в резервоар с вода. За тайните на движението на тези главоноги учените разказват пред списание Current Biology, съобщава Live Science.
Оказало се, че ловкостта на октопода Octopus vulgaris е благодарение на радиалната симетрия на крайниците му. Животното се придвижва, опирайки се с пипало на дъното или друга повърхност и след това пипалото се разтяга - в резултат на това разширяване, тялото се движи в обратна посока на посоката на пипалата. Тъй като крайниците на октопода са разположени по протежение на тялото на равни интервали, за да избере посоката на движение е достатъчно, да реши кое пипало да разтегне. За да се придвижи надясно, трябва да разтегне левите си пипала, за да отиде напред - задните.
Освен това, октоподите, за разлика от повечето животни с двустранна симетрия на тялото, не трябва да гледат натам, накъдето се движат. Тези главоноги могат да пълзят във всяка посока без да обръщат натам цялото си тяло. Видеото показва в зелено ориентацията на тялото, а със синя стрелка - посоката на движение.
Учените са установили, че в движенията на октопода нямат ритъм. Това различава главоногите от повечето други животни (от насекомите, хората), чиято нервна система автоматично вгражда ритъма в движението им, - при хората, например, това е редуване на стъпките на левия и десен крак.
Октоподите изглежда са усвоили този уникален начин на движение в хода на еволюцията. За разлика от другите мекотели, те са лишени от защитна обвивка и е трябвало да бъдат по-пъргави и бързи. Според учените, октоподите са еволюирали от подобно на охлюв животно като единственият му крак се е превърнал в осем гъвкави и пъргави пипала. Наред с това, еволюцията е надарила октопода отлично зрение, високо развит мозък и способност да променя цвета си.
Представителите на клас главоноги заемат едно от челните места по развитие на нервната система сред безгръбначните и често се наричат „приматите на морето“.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
17.04 2015 в 19:19
Последни коментари
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?
Kahles
Учен от НАСА създава двигател, работещ без гориво, което противоречи на законите на физиката