Преди около 70 милиона години титанозаври с височина на 4-етажен блок бродят из днешна Западна и Централна Индия и снасят яйцата си на брега на река. Макар че тези дългокраки завроподи и реката отдавна са изчезнали, много от гнездата им са останали непокътнати, пълни с вкаменени динозавърски яйца, които разкриват данни за това как тези огромни тревопасни животни са правели гнезда и са снасяли яйцата си и дали са се грижили за излюпените си малки.
Гнездата, намиращи се в индийския щат Мадхя Прадеш, са натъпкани толкова плътно едно до друго, че е възможно майките титанозаври да са изоставяли малките си скоро след снасянето на яйцата, за да не смачкат малките си, докато се придвижват в това тясно пространство, се посочва в изследването, публикувано на 18 януари в списание PLOS One.
Изследователите основават констатациите си на откриването на 92 гнезда с общо 256 яйца, които вероятно са били снесени от шест вида титанозаври, съобщават в проучването.
Титанозавър сравнен с размера на човек. Кредит: Wikimedia Commons
"Самият брой на гнездата и яйцата означава, че има огромен набор от данни, които ще трябва да се разгледат през следващите години", заявява пред Live Science Майкъл Д. Д'Емик (Michael D. D'Emic), доцент по биология в Университета "Аделфи", който изучава еволюцията на динозаврите, но не е участвал в настоящото проучване.
Той обаче отбелязва, че не е ясно дали тези яйца са били снесени по едно и също време или в продължение на много години, така че не е известно колко плътно са били опаковани "активните" гнезда.
Снимки, показващи (А) неизлюпено яйце; (В) почти непокътнато кръгло очертание на вероятно неизлюпено яйце; (С) счупено яйце с прозорче за излюпване (виж стрелката) и няколко черупки около прозорчето за излюпване (в кръг); (D) яйце с извито очертание; и (E) деформирано яйце. Кредит: Dhiman et al., 2023, PLOS ONE; (CC-BY 4.0)
Авторите откриват тази съкровищница от яйца на титанозаври чрез серия от теренни проучвания, проведени между 2017 и 2020 г. При изследването на вкаменелостите за голяма изненада откриват две семейства и шест вида яйца (известни като ооспеции).
"Понастоящем са известни три таксона титанозавриди от кредните скали на Индия", разказва за Live Science първият автор на изследването Харша Дхиман (Harsha Dhiman), изследовател в катедрата по геология в Университета в Делхи. Наличието на шест ооспецифични вида предполага, че "предстои да бъдат открити още титанозавърски видове" в региона, посочва Дхиман.
Дхиман и колегите му откриват сред останките и рядък екземпляр на яйце в яйце - явление, за което се съобщава само при птиците. Това се случва, когато яйце, което е на път да бъде снесено, се избутва обратно в тялото на майката, където се вгражда в друго, все още формиращо се яйце. Тъй като случаи на вмъкване на яйце в яйце не са документирани при други влечуги, възможно е титанозаврите да са имали репродуктивна система, подобна на тази на съвременните птици, които са живи динозаври, констатират изследователите в проучването.
Въпреки това не всичко, което са правили титанозаврите, е било подобно на птиците. Обектът намеква, че титанозаврите са снасяли яйцата си наведнъж и частично са ги заравяли, както правят съвременните крокодили - действие, което помага за инкубирането на яйцата чрез слънчевото греене и геотермалната топлина. Крокодилите са архозаври - група, която включва динозаври, птерозаври, крокодили и птици. Точно както съвременните крокодили предпочитат гнездови местообитания по-близо до водоизточници, възможно е някои титанозаври да са снасяли яйцата си близо до водата, защото е било лесно да ги заровят частично в меките, напоени с вода седименти.
"Изследователите правят извода, че тези динозаври са заравяли яйцата си в гнезда в близост до езера и реки, което не се различава твърде много от това, което правят крокодилите днес", обяснява Дарла Зеленицки (Darla Zelenitsky), доцент по палеобиология на динозаврите в Университета в Калгари, Канада, която не е участвала в изследването.
Върхът на айсберга
Тази схема показва възможната среда на формацията Ламета. Вероятно динозаврите са снасяли някои, но не всички яйца в близост до бреговете на езера и водоеми. Яйцата, снесени близо до водата, често са заливане и така са били погребани под седиментите и са оставали неизлюпени, докато яйцата, снесени далеч от водата, са имали възможност да се излюпят и затова около тях се наблюдават повече счупени черупки. Кредит: Dhiman et al., 2023, PLOS ONE; (CC-BY 4.0))
Други особености на мястото на гнездене са по-малко ясни.
"Изследователите са донякъде несигурни дали яйцата са били снесени едновременно от няколко женски, както е в леговищата на днешните птици", посочва Зеленицки.
Всъщност въпросът дали изобщо е било място за гнездене е спорен. Изследването не доказва непременно съществуването на място за гнездене, а само на място, което е приютило много яйца на титанозаври в рамките на сравнително тесен геоложки период от време. "Твърдението за "люпилня", което според мен означава колониална зона за гнездене, е пресилено, като се имат предвид наличните данни", коментира Д'Емик. "Всяко от тези яйца може да е било снесено в разстояние на десетилетия, стотици или хиляди години."
"Откриването на няколкостотин титанозавърски яйца от тесен времеви интервал е важно само по себе си, но не мисля, че все още може да се докаже, че тези гнезда са съществували по едно и също време", добавя Д'Емик.
Въпреки това и Д'Емик, и Зеленитски изразяват вълнението си от откритията, които може би ще донесат тези нови вкаменелости.
"Изследователите са открили близо 100 гнезда на тези гигантски динозаври, което е наистина зашеметяващ брой", отбелязва Зеленицки. "Този брой вероятно е само върхът на айсберга, тъй като много от тях вероятно остават неоткрити - скрити от скали, почва или растителност. Честно казано, изненадващо е, че все още се правят открития от такъв мащаб."
Справка: New Late Cretaceous titanosaur sauropod dinosaur egg clutches from lower Narmada valley, India: Palaeobiology and taphonomy
Harsha Dhiman, Vishal Verma, Lourembam R. Singh, Vaibhav Miglani, Deepak Kumar Jha, Prasanta Sanyal, Sampat K. Tandon, Guntupalli V. R. Prasad
PLOS One Published: January 18, 2023
https://doi.org/10.1371/journal.pone.0278242
Източник: 'Staggering number' of titanosaur nests discovered in India reveals controversial findings about dino moms
Joshua A. Krisch, Live Science
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари