Почти цял скелет на динозавър с оперение беше открит в Североизточен Китай. Това е най-ранният динозавър с напреднали аеродинамични пера откриван досега.
Динозавърът е от групата Troodontidae и е наречен Jianianhualong tengi. Открит е в китайската провинция Ляонин. Живял е в периода Креда между преди 100-145 милиона години. Jianianhualong tengi е бил около един метър дълъг, с дълги пера върху предните и задните крайници и опашката. Откритието е описано в списание Nature.
Перата по опашката му са вероятно най-интересното нещо. Това е най-ранният откриван представител на троодонтидите с асиметрични пера. Едната страна на перата е по-дълга от другата страна. Това е ключово качество на пера, адаптирали се към летене - асиметричният поток на въздуха над и под перата е това, което дава повдигането.
"Асиметрията на перата се свързва тясно със способността за летене", пишат авторите на проучването, начело с Майкъл Питмън (Michael Pittman) от Университета в Хонконг. "Появата на асиметрични страни в перата се разглежда като едно от основните събития в тяхната еволюция", обясняват още те, цитирани от IBTimes.
Xu, Currie, Pittman et al. 2017
Тази асиметричност помага на динозаврите да насочват въздушния поток над перата. Много вероятно това им е помагало да обикалят или на земята или във въздуха. Не е сигурно дали са били напълно оперени летящи динозаври или са били ограничени на земята, пишато още авторите.
Перата по опашката напомнят за археоптериксите, коментират авторите. Това е преходен динозавър между оперените динозаври и съвременните птици, познати като "първите птици". Откритието показва, че много от ранните птици и птицеподобните динозаври са имали подобна подредба на перата по опашките.
Откритието също така разкрива процеса, по който е еволюирала тази характерна ключова за летенето черта. Някои части от тялото са еволюирали преди други, което води до скелет, който изглежда като не добре сглобен. Дългите ръце и тазовете на динозаврите са подобни на техните предшественици, но черепите и задните крайници приличат повече на тези на напредналите троодонти.
"Откритието на пера по опашката с асиметрични страни при троодонтов теропод добавя значителна нова информация към еволюцията на перата", пишат Питман и Xing Xu, също от Университета в Хонконг.
Двамата предлагат безплтен онлайн курс Dinosaur Ecosystems за феновете на палеонтологията.
Xu, Currie, Pittman et al. 2017
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари