Хипопотамите могат да "летят", доказаха учени (видео)

Анализът на видеозаписите на движенията на хипопотамите показа, че тези масивни животни се движат предимно в тръс, а когато започнат да бягат, има моменти, когато могат да се озоват напълно във въздуха

Ваня Милева Последна промяна на 05 юли 2024 в 09:03 3589 0

хипопотами

Кредит Getty Images

Проучването разкри за първи път, че когато хипопотамите се засилят да бягат, и четирите им крайника могат да се окажат във въздуха

Вероятно ви е трудно да си представите, че двутонно същество без крила може да се издигне във въздуха.

Но ново проучване разкрива, че хипопотамите понякога бягат толкова бързо, че има моменти, когато остават изцяло във въздуха. Въпреки че често са във водата, хипопотамите са едни от най-големите сухоземни животни – често с тегло над 2 тона. Тъй като прекарват много време във вода, знаеше се малко за това как се движат на сушата.

Хипопотамите водят полуводен начин на живот, прекарвайки по-голямата част от времето си във водата. Отличават се и с агресивния си характер, което допълнително затруднява наблюденията им в природата. Поради тези причини начинът, по който хипопотамите се движат по сушата, остава слабо проучен досега. Наскоро публикувано в списание PeerJ проучване на учени от Кралския ветеринарен колеж на Лондонския университет разкри нови подробности по този въпрос.

Изследването се основава на видео наблюдения на два хипопотама в британския тематичен зоопарк Flamingo Land и видеоклипове, намерени в интернет със записи на движенията на хипопотами. Общо изследователите са разгледали 169 движения на 32 животни.

Анализът на видеото от гледна точка на биомеханиката показа: хипопотамите почти винаги се движат в тръс, тоест те последователно редуват двойки крака, разположени диагонално, не само докато бягат, но и когато вървят бавно. Това не е характерно за сухоземните животни, много от които използват повече вариации в походката. 

Проучването също така разкри за първи път, че когато хипопотамите се засилят да бягат, например когато се преследват съперничещи си мъжки, и четирите им крайника могат да се окажат във въздуха. Учените изчисляват, че това "летене" може да бъде доста дълго, заемайки приблизително 15% от повтарящия се модел от стъпки, което е около 0,3 секунди.

Изображението от видеото, прегледано в проучването, показва момента, в който и четирите крайника на хипопотам напускат земята, създавайки вид на носещи се във въздуха. Кредит: Johan Vermeulen

Откритията, направени в проучването, разширяват научното разбиране за разнообразието от начини на движение на големите сухоземни животни. Така слоновете, най-големите сухоземни бозайници на нашето време, използват само ходене на четири крака, без да преминават в тръс. Те никога не вдигат четирите крака от земята едновременно, но могат да бягат доста бързо. Носорозите могат да се движат по начин, подобен на по-малките бозайници, включително галоп, въпреки че са по-тежки и като цяло по-бавни.

Учените също така отбелязват, че получените данни са полезни за реконструкция на еволюционното развитие на хипопотамите. Проучването има и практическо значение - ветеринарните лекари ще могат да използват резултатите, за да подобрят диагностиката и наблюдението на нараняванията при хипопотамите.

Бягащ хипопотам в Зимбабве. Кредит: Getty Images

В коментар за The Guardian водещият автор на работата, професорът по еволюционна биомеханика Джон Хътчинсън (John Hutchinson), добавя, че би искал да продължи проучването и да разбере дали бебетата хипопотами се различават от възрастните роднини по отношение на възможностите си за движение. 

"Развълнувани сме да предоставим първото проучване, фокусирано изцяло върху разкриването на това как хипопотамите ходят и бягат", коментира Хътчинсън. "Бяхме приятно изненадани да видим как хипопотамите се издигат във въздуха, когато се движат бързо – наистина е впечатляващо!"

Справка: Hutchinson JR, Pringle EV. 2024. Footfall patterns and stride parameters of Common hippopotamus (Hippopotamus amphibius) on land. PeerJ 12:e17675 DOI 10.7717/peerj.17675

Източници:

Hippos Can’t Swim, But It Turns Out They Can Fly, IFLScience

Hippos can run so fast they become airborne, study finds, Science Focus

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !