Представете си бъдеща технология, която ще осигури незабавен достъп до световните знания и изкуствен интелект, просто докато мислите за конкретна тема или въпрос. Комуникациите, образованието, работата и светът, какъвто го познаваме, вече няма да бъдат същите, разказва MedicalXpress.
В статия, публикувана в Frontiers in Neuroscience, международна колаборация, ръководена от изследователи от Университета на Калифорния Бъркли и Американския институт за молекулярно производство, прогнозира, че експоненциалният прогрес в нанотехнологиите, наномедицината, изкуствения интелект и компютърните науки ще доведе още този век до развитието на интерфейс човешки мозък/облак (Brain/Cloud - B/CI), който да свързва мозъчните клетки с обширни облачни компютърни мрежи в реално време.
Наноботи в човешкия мозък
Концепцията B/CI първоначално е предложена от футуриста-изобретател Рей Курцвейл (Ray Kurzweil) и е доразвита от Роберт Фрейтас-младши (Robert Freitas, Jr.), водещ автор на изследването. Според нея невронни нанороботи може да бъдат използвани за свързване на неокортекса на човешкия мозък със "синтетичен неокортекс" в облака. Нашата нагъната мозъчна кора (неокортексът) е най-новата, най-умната и "съзнателна" част от мозъка.
Предложените от Фрейтас невронни нанороботи ще осигурят пряко наблюдение и контрол в реално време на сигналите към и от мозъчните клетки.
"Тези устройства ще се придвижват през човешката съдова система, ще пресичат кръвно-мозъчната бариера и ще се самонасочват между или дори в мозъчните клетки", обяснява Фрейтас. След това те безжично ще предават кодирана информация към и от свръхкомпютърна мрежа, базирана в облака, за наблюдение на състоянието в реално време и извличане на данни.
Интернет на мислите
Този облачен свръхразум ще даде възможност да се зарежда информация в човешкия мозък подобно на много сценарии от научно-фантастичните романи и филми, твърдят групата изследователи.
"Човешката B/CI система с посредничеството на невронанороботиката би могла да даде възможност на хората за мигновен достъп до всички натрупани човешки знания, достъпни в облака, като същевременно значително подобри способността на човека за обучение и интелигентност", заяви водещият автор д-р Нуно Мартинс (Nuno Martins).
Технологията B/CI може също да ни позволи да създадем бъдещ „глобален свръхмозък“, който да свързва в мрежа отделните човешки мозъци и изкуствени интелекти, за да може да се възползват от един колективен разум.
„Макар че все още малко груба, вече е тествана с хора експерименталната система „BrainNet“, която дава възможност за обмен на информация, основана на мисълта, чрез облак между отделни мозъци, обяснява Мартинс. Тя използва електрически сигнали, записани през черепа на „подателите“ и магнитна стимулация през черепа на „приемниците“, което позволява извършването на съвместни задачи.
„С напредването на невронаноборотиката ние предвиждаме бъдещото създаване на „свръхмозък”, който може да впрегне в реално време мислите и силата на ума на неограничен брой хора и машини. Това споделено познание би могло да революционизира демокрацията, да повиши съпричастността и в крайна сметка да обедини културно разнообразните групи в едно наистина глобално общество".
Кога можем да се свържем?
Според оценките на групата дори съществуващите суперкомпютри имат скорост на обработка, способна да обработва необходимите обеми невронни данни за B/CI, а и те стават все по-бързи и по-бързи.
По-скоро прехвърлянето на невронни данни към и от суперкомпютрите в облака вероятно ще бъде последната пречка в развитието на B/CI.
"Това предизвикателство включва не само намирането на честотна лента за глобално предаване на данни", предупреждава Мартинс, "но също и как да се даде възможност за обмена на данни с невроните посредством малки устройства, вградени дълбоко в мозъка".
Едно от предложените от авторите решения е използването на „магнитоелектрични наночастици“ за ефективно усилване на комуникацията между невроните и облака.
"Тези наночастици са вече използвани в живи мишки, за да свържат външни магнитни полета с невронните електрически полета, т.е. да открият и локално да усилят тези магнитни сигнали и така да им позволят да променят електрическата активност на невроните", обяснява Мартинс. "Това може да работи и обратно - електрическите сигнали, генерирани от невроните и нанороботите, могат да бъдат усилени чрез магнитоелектрични наночастици, за да се позволи откриването им извън черепа".
Може би най-голямото предизвикателство за разработването на B/CI е да се получат такива наночастици и нанороботи, които безопасно да циркулират в мозъка.
"Необходим е подробен анализ на биоразпределението и биосъвместимостта на наночастиците, преди те да могат да бъдат разглеждани за разработки, включващи хора. Но отчитайки, че тези и други многообещаващи технологии за B/CI се развиват с нарастваща скорост, "интернет на мислите" може да стане реалност, още преди края на този век“, заключава Мартинс.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари