Ивиците на зебрите не им помагат да се укрият от хищниците. Това са установили екип биолози от Университета в Калгари, Канада, и Университета на Калифорния.
Резултатите от техния анализ са публикувани в PLoS ONE.
"Най-разпространената хипотезата за ивиците на зебрата е, че това е камуфлаж, но до този момент, въпросът винаги е разглеждан в рамките на човешките очи", разказва водещият автор на проучването Аманда Мелин (Amanda Melin), асистент професор по биологична антропология в Университета на Калгари в пресрелийз на университетското издание.
Учените са изчислили колко далече един лъв и петниста хиена могат да различат ивичестото тяло на зебрата в зависимост от светлината - в слънчев ден, по здрач и безлунна нощ. Оказа се, че лъвът може да различи ивиците на разстояние до 50 м на ярка слънчева светлина, по здрач само на 30 метра, а в тъмна нощ - до 9 метра. Очевидно е, че на това разстояние, лъвът отдавна ще е надушил жертвата и ивиците няма да я спасят.
В допълнение, най-вече зебра прекарват времето си най-вече в открити пространства - а там хищници перфектно различават силуета им, независимо от наличието на ивици, не по-зле от другите животни със сходен размер като антилопите.
Учените установяват, че се оказва несъстоятелна и хипотезата, че ивиците помагат на зебрите по-добре да си взаимодействат една с друга, защото, според тях, не съществува значителна разлика в социалното поведение между раираните зебри и други подобни животни, които нямат ивици.
Въпреки това, един от участниците в проучването, Tim Каро (Tim Каро), професор по биология в Университета на Калифорния, преди това направи предположението, че ивиците по кожата на зебра се появиха да отвлече вниманието на хапещи насекоми, както и на броя на ивици и се отличава цвят, свързан с тези, където живее с животни.
Мелин провежда изследването с Тим Каро (Tim Caro), професор по биология на дивите животни от Университета на Калифорния. В по-ранни проучвания, Каро и екипът му са представили доказателства, които сочат, че ивиците на зебра са еволюционна придобивка с цел да се отвлече вниманието на хапещите насекоми, които са естествени неприятели на зебрите.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари