Как да спрем котките да дерат мебелите ни

Ваня Милева Последна промяна на 04 юли 2024 в 00:00 9207 0

Международен екип от ветеринарни лекари и етолози е проучил факторите, които мотивират котките да драскат по покъщнината ни. Проучването ще помогне на собствениците на домашни любимци да коригират това поведение, което е естествено за котките, но нежелателно за хората.

В ново проучване, публикувано в списание Frontiers in Veterinary Science, авторите са използвали данни от предишната своя работа, която разглежда обучението на котки да спрат нежеланото драскане с помощта на синтетични феромони. Сега специалистите се фокусират върху екологичните, социалните и индивидуалните животински фактори, които могат да допринесат за проблема.

Новата работа се основава на информация за 1211 котараци и женски котки, събрана чрез онлайн проучване на собственици. Въпросникът се състои от три раздела: първият се отнася до информация за собствениците, вторият - ежедневието, социалните взаимодействия, околната среда, поведението и темперамента на котките. В третото участниците съобщават за честотата и интензивността на нежеланото драскане.

Учените са открили, че определени фактори на околната среда, определени видове игра и увеличената нощна активност са допринесли за проблемното поведение на животните. Изследователите обаче виждат стреса като основна причина. Нервността, чувството за заплаха или несигурността карат котките да точат по-активно ноктите си и да маркират територията си, обяснява в коментар за Ars Technica Ясемин Салгирли Демирбас (Yasemin Salgirli Demirbas), един от авторите на проучването и ветеринарен лекар от университета в Анкара (Турция).

Изследванията показват, че децата може да са основният източник на такъв стрес. Децата, присъстващи в къщата, често се движат рязко и непредсказуемо, издавайки силни звуци, които могат да изплашат и раздразнят животните. Освен това децата често не знаят как правилно да общуват с котки. Грубото отношение може да ги накара да се почувстват стресирани и застрашени. Освен това, когато играят, децата могат да нахлуят в уединени места, където котките се чувстват в безопасност.

Степента на стрес при контакт с деца е индивидуална за всяка котка и до голяма степен зависи от нейния характер и минал опит. Добре социализираните животни са склонни да понасят по-добре присъствието на дете, отбелязват изследователите. Специалистите предупреждават, че връзката между навика на котката да къса мебели и присъствието на деца в къщата все още не е достатъчно проучена и изисква допълнителни изследвания.

Липсата на игри или, напротив, техният излишък и неправилен характер може да повлияе негативно на поведението на тези домашни любимци. Според изследователите структурираната и редовна игра, която симулира успешен лов, е много важна за котките.

Предложените от авторите стратегии за коригиране на проблемното поведение са насочени към премахване на стресовите фактори и създаване на по-хармонични и комфортни условия за котките. Учените съветват да се монтират стълбове за драскане в близост до предмети, които котките често драскат, и да се осигурят на животните безопасни скривалища и по-високи места за наблюдение.

Освен това разнообразието от играчки, подходящи игри, които не предизвикват свръхстимулация и чувство на неудовлетвореност, и допълнителни продукти като синтетични котешки феромони също помагат за отвличане на вниманието от нежелани действия и правят активността на котката по-малко разрушителна, заключават изследователите.

Справка: Yasemin Salgirli Demirbas et al; Evaluating undesired scratching in domestic cats: a multifactorial approach to understand risk factors; Front. Vet. Sci., 03 July 2024; Sec. Animal Behavior and Welfare; Volume 11 - 2024 | https://doi.org/10.3389/fvets.2024.1403068; 

Източник: Stop Your Cat From Scratching Furniture With These Science-Backed Strategies, Gizmodo

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !