Лемурите са семейство примати от групата на полумаймуните, които се срещат само на остров Мадагаскар. Семейството включва добре известният котешки лемур, кафявите лемури, лемурите вари и бамбуковите лемури.
Представителите на вида имат със средни размери: дължина на тялото (без опашката) от 32 до 56 см. и тегло от 0,7 до 5 кг.
Опашката им е много дълга и рунтава, служи за баланс при движение по клоните и при скокове от дърво на дърво. Задните им крака са по-дълги от предните, но не чак до такава степен, както при тънкотелите лемури, и това не затруднява движението им на четири крака. Козината им е гъста и мека с различна окраска при различните видове.
Лемурите имат добре развито обоняние и бинокулярно зрение. Видовете от това семейство обаче, с изключение на котешкия лемур, нямат светлоотразителна мембрана (тапетум) в ретината на окото.
Те прекарват голяма част от времето си на земята. Търсят храна предимно привечер и сутрин, но са активни през целия ден. Хранят се основно с плодове и листа, понякога и с цветен нектар, а някои видове разнообразяват диетата си с птици, техните яйца и насекоми. Главните естествени врагове на лемурите са виверите Фоса и грабливите птици на острова.
Като цяло Лемуровите са социални животни, които живеят на групи от 5 до 30 индивида. При котешките лемури в групата има строга йерархия, животните рядко напускат своите и битките между различни групи за територия са често явление. При кафявите лемури от друга страна съставът на групата е непостоянен, явно няма определена социална структура и понякога представители на различни видове се хранят заедно.
Лемурите издават голямо разнообразие от звуци. Обикновено общуват с грухтящи или мяукащи звуци, но понякога надават пронизителни викове.
Как точно звучи тяхната "песен"?
Вижте това възхитително видео, публикувано от Science News.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари