Пневмонията, причинена от бактериални инфекции, представлява много по-голяма заплаха за сърцето, отколкото пневмонията, причинена от вирусни инфекции, сочи ново проучване, цитирано от Live Science.
Пациентите, участващи в проучването и диагностицирани с бактериална пневмония, имат по-висок риск от инфаркт, инсулт или смърт, в сравнение с пациентите, диагностицирани с вирусна пневмония, установиха изследователите.
Констатациите са представени на научните сесии на годишната среща на Американската сърдечна асоциация (American Heart Association - AHA). Проучването все още не преминало "peer-review" и не е публикувано в списание.
Както бактериите, така и вирусите могат да причинят пневмония, инфекция, характеризираща се с възпаление във въздушните сакове на белите дробове.
В проучването изследователите разглеждат данните от 2007 до 2014 г. на около 4 800 пациенти в болница в Юта, които са били диагностицирани с пневмония и хоспитализирани. Около 80% от пациентите са диагностицирани с бактериална пневмония. След това изследователите преглеждат данните за тези пациенти в продължение на 90 дни след диагностицирането им, като отбелязват кои пациенти са получили сърдечен удар, инсулт, сърдечна недостатъчност или смърт. (Изследователите са проследили пациентите в продължение на 90 дни, тъй като предишни изследвания са показали, че рискът от тези усложнения се увеличава 90 дни след диагностицирането на пневмонията)
Изследователите установяват, че 34% от пациентите с бактериална пневмония имат сериозно сърдечно усложнение в рамките на този 90-дневен прозорец, в сравнение с 26% от пациентите, диагностицирани с вирусна пневмония.
И така, защо бактериалната версия може да представлява по-голяма заплаха за сърцето?
Тази разлика е най-вероятно защото бактериалната пневмония причинява повече възпаления в артериите - рисков фактор за сърдечно-съдовите заболявания - отколкото вирусната пневмония, пояснява водещият автор д-р Джоузеф Брент Мюхлестейн (Joseph Brent Muhlestein), кардиолог в Intermountain Heart institute в Юта.
Бактериите и вирусите заразяват тялото по различни начини, разказва Мюхлестайн пред Live Science. Вирусите проникват в клетките и причиняват увреждане, докато бактериите остават извън клетките и отделят токсините в кръвта. Този механизъм причинява повече възпаление в кръвта, което може да причини увреждане на обвивките на артериите.
Нещо повече, бактериалните пневмонии често причиняват по-високи температури, по-високи нива на възпаление в кръвта и висок брой бели кръвни клетки, подчертава Мюхлестейн. (Високият брой на белите кръвни клетки показва, че организмът се бори с инфекцията). Но дори и така, симптомите на вирусните и бактериалните пневмонии не са толкова различни - и повечето от лекарите приемат, че инфекцията е бактериална и започват лечение на пациента с антибиотици, добавя авторът.
Все пак Мюхлестейн отбеляза, че е изненадан от констатациите. "Предполагах, че може би вирусните инфекции [като грип] по-често предизвикват сърдечни усложнения, отколкото за бактериални инфекции - но открихме, че това не е така".
Във всеки случай: "Ако сте болен, трябва да отидете на лекар", съветва той. В действителност проучването установи, че "хората с вирусна пневмония, също могат да получат сърдечни усложнения - просто не толкова много", колкото хората с бактериална пневмония.
Авторът също така препоръчва лекарите да предписват антибиотици на пациенти, които са възрастни и имат здравословни проблеми, дори ако смятат, че инфекцията е вирусна. Това е така, защото тези индивиди имат по-слаба имунна система и могат лесно да развият бактериална инфекция, която може да прогресира до пневмония, отбелязва той.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари