Два вида вируси на херпеса поразяват човека: първият причинява обриви по устните (HSV1), а вторият - на външните гениталии (HSV2). Произходът им е различен - обикновеният херпес сме наследили от нашите предци - известно е, че от него е страдал общ предшественик на човека и шимпанзето.
Но след като сме се отделили от шимпанзетата преди около 7 милиона години, HSV2 не е засегнал предците на човека. Чувствителността към него се връща у нашите предци преди 3 до 1,4 милиона години. Заразени сме от други примати, но не директно, а чрез посредници. Сега антрополози от Кеймбридж и Оксфорд разбраха кои са тези посредници.
Проучването е публикувано в списание Virus Evolution.
Групата на хоминините обхваща съвременните хора и всички видове наши непосредствени предшественици, които са по-тясно свързани с хората, отколкото със шимпанзетата.
Paranthropus boisei .Реконструкция: Roman Yevseyev.
Към нея принадлежи и изчезналият вид Paranthropus boisei - двукрак примат с малък мозък и плоско лице. Британските учени смятат, че именно чрез парантропа вирусът на гениталния херпес е прескочил от предците на шимпанзетата към предците на съвременните хора. За да преодолее междувидовата бариера, вирусът на херпеса се нуждае от две неща - близък контакт и успешна мутация, която да позволи на вируса да се адаптира към новия си гостоприемник.
Близък контакт с вируса е сексуалният акт, но учените смятат, че Paranthropus boisei е ял от месото на предците на шимпанзетата, а заедно с него е получил вируса HSV2.
Докато вирусът се размножава в клетките на епидермиса около устните, той не издържа на конкуренцията с HSV1, но след това намира друго място за живот - външните гениталии. Нашите отдалечени предшественици, Homo erectus, също са яли месо, включително месо от P. boisei, и вече от тях са получили вируса, който се е адаптирал да живее на повърхността на гениталиите.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари