Котката на учен отново му помага за откриването на нов вирус

Ваня Милева Последна промяна на 14 юли 2025 в 00:00 182 0

черна котка под дърво

Кредит John Lednicky

Котката на автора Джон Ледники, Пепър, и нейната плячка помогнаха да се установи още един нов щам на вирус.

Пепър, домашната котка, която миналата година стана известна с ролята си в откриването на първия вирус джейлонгвирус (jeilongvirus), открит в САЩ, отново е в центъра на вниманието. Този път ловните й умения са допринесли за идентифицирането на нов щам на ортореовирус.

Д-р Джон Ледники (John Lednicky), собственик на Пепър и вирусолог във Факултета по обществено здраве и медицински професии към Университета на Флорида, взема плячката на Пепър – мъртва земеровка от вида Blarina peninsulae – в лабораторията си за тестване като част от текущата си работа по изучаване на предаването на ортореовирусите.

Тестовете установяват, че земеровката е имала досега неидентифициран щам на ортореовирус. Известно е, че вирусите от този род заразяват хора, белоопашати елени, прилепи и други бозайници. Въпреки че ефектите на ортореовирусите върху хората все още не са добре проучени, има редки съобщения за свързване на вируса с случаи на енцефалит, менингит и гастроентерит при деца.

"В крайна сметка трябва да обърнем внимание на ортореовирусите и да знаем как да ги откриваме бързо", коментира Ледники, професор-изследовател в Катедрата по околна среда и глобално здраве към Университета на Флорида и член на Института за новопоявили се патогени.

Екипът на Университета на Флорида публикува изследване на пълните геномни кодиращи последователности за вируса, което нарича "Gainesville shrew mammalian orthoreovirus type 3 strain UF-1" (Ортореовирус тип 3 щам UF-1 от земеровка от Гейнсвил), в научното списание Microbiology Resource Announcements.

"Има много различни ортореовируси при бозайници и все още не се знае достатъчно за този наскоро идентифициран вирус, за да се притесняваме", заявява водещата авторка на статията Емили Де Руйтер (Emily DeRuyter), докторантка в Университета на Флорида.

В началото ортореовирусите при бозайниците са се смятали за "безопасни" - присъстващи в бозайниците, включително и в хората, но не свързани с болести. Но напоследък все по-често се свързват с респираторни, централно-нервни и стомашно-чревни заболявания.

Откритията в лабораторията на Ледники за джейлонвируса и ортореовируса следват публикуването на откритието на екипа за два други нови вируса, открити в отглеждани в плен белоопашати елени. Предвид склонността на вирусите да еволюират постоянно, в съчетание с усъвършенстваните лабораторни техники на екипа, откриването на нови вируси не е изненадващо, коментира Ледники.

"Не съм първият, който говори за това, но всъщност, ако търсите, ще намерите, и затова продължаваме да откриваме всички тези нови вируси", добавя Ледники.

Подобно на грипния вирус, два различни типа ортореовируси могат да инфектират клетката-гостоприемник, което води до смесване и съчетаване на гените на вирусите, като по същество се създава изцяло нов вирус, отбелязва Ледники.

През 2019 г. Ледники и колегите му изолират първия ортореовирус, открит в елен. Гените на този щам са почти идентични с ортореовируса, открит в отглеждани на ферма норки в Китай и в смъртно болен лъв в Япония. Как е възможно, се пита научната общност, един и същ хибриден вирус да се появи в отглеждан елен във Флорида и в два вида хищници от другия край на света? Някои експерти предполагат, че съставките на храната на животните може да са от един и същ производител.

С толкова много неизяснени въпроси относно ортореовирусите и начините им на предаване, разпространението им сред хора и животни и колко сериозно могат да ни разболеят, са необходими повече проучвания, заявяват Де Руйтер и Ледники.

Късоопашата земеровка. Кредит: Animalia (CC BY-SA 3.0)

Следващите стъпки ще включват серологични и имунологични проучвания, за да се разбере каква заплаха може да представлява щамът UF-1 на ортореовирус тип 3 от земеровката от Гейнсвил за хората, дивите животни и домашните любимци.

Читателите, които се притесняват за здравето на котката Пепър, могат да бъдат спокойни. Тя не показва признаци на заболяване от своите приключения на открито и вероятно ще продължи да допринася за научните открития чрез събирането на образци.

"Това бе едно случайно случило се проучване", коментира Ледники. "Ако попадна на мъртво животно, защо да не го тествам, вместо просто да го погреба? Може да се получи огромно количество информация."

Справка: Emily DeRuyter et al, Coding complete sequences of the 10 genomic segments of a mammalian orthoreovirus type 3 isolated from a Blarina peninsulae shrew, Microbiology Resource Announcements (2025). DOI: 10.1128/mra.00219-25

Източник: Scientist's cat, again, helps discover new virus, University of Florida

    Най-важното
    Всички новини