Смъртоносният вирус Марбург: Учените бързат да изпробват ваксини в епидемията

За хеморагичната треска, подобна на Ебола, която се разпространява в Руанда, няма одобрени методи за лечение.

Ваня Милева Последна промяна на 03 октомври 2024 в 00:00 3956 0

Цветна сканираща електронна микрография (SEM) на частици от вируса Марбур

Кредит NIAID/Science Photo Library

Цветна сканираща електронна микрография (SEM) на частици от вируса Марбург (синьо), които са в състояние на пъпкуване и са прикрепени към повърхността на заразена култивирана клетка (червено)

Изследователите са в надпревара с времето за разработване на ваксини и лечения срещу смъртоносен вирус, който избухна в Руанда.

Към 30 септември в централноафриканската страна са регистрирани 27 случая и 9 смъртни случая, причинени от вируса Марбург - изключително смъртоносен роднина на вируса Ебола, който също причинява хеморагична треска, като повечето случаи са сред здравните работници в столицата на страната Кигали.

Няма одобрени терапии или ваксини срещу вируса Марбург. Но ако настоящата епидемия продължи - повечето от тях са малки и бързо овладяни - здравните служители и изследователите се надяват да съберат ценни данни за безопасността и потенциалната ефективност на ваксините и леченията.

На 30 септември Световната здравна организация (СЗО) в Женева, Швейцария, бе домакин на телеконференция с участието на учени от Руанда, назначени от правителството да провеждат потенциални изпитания на ваксини и лечения, и членове на Консорциума за ваксини срещу марбургския вирус (MARVAC) - група от компании, организации с нестопанска цел и изследователи, съобщава говорител на СЗО.

Стратегия: "Пръстенова ваксинация"

Широкообхватните планове за опити бяха разработени след избухването на епидемия от вируса Марбург през 2023 г. в Екваториална Гвинея, която причини 12 смъртни случая сред 17 потвърдени случая и още 23 вероятни случая с фатален изход. Но по време на епидемията не са тествани експериментални лекарства.

Пръстеновата ваксинация

Пръстеновата ваксинация е стратегия за възпрепятстване на разпространението на болестта чрез ваксиниране на тези, които е най-вероятно да бъдат заразени.

При тази стратегия се ваксинират контактните на потвърдени пациенти и хората, които са в близък контакт с тези контакти. По този начин всеки, който е бил или е могъл да бъде изложен на заразата, получава ваксината, създавайки "пръстен" от защита, който може да ограничи разпространението на патогена.

Айра Лонгини (Ira Longini), биостатистик в Университета на Флорида в Гейнсвил и член на MARVAC, посочва, че ако епидемията в Руанда продължи, планът е да се изпробва поне една ваксина в рамките на стратегия, известна като пръстенова ваксинация. Подходът, който показа ефективността на ваксината срещу ебола в Гвинея по време на избухването на епидемията в Западна Африка през 2014-2016 г., включва имунизиране на контактите на заразения човек.

Комитетът по етика на СЗО преди това е одобрил плановете за изпитване на ваксината, както и такива за лечение, като антивирусното лекарство ремдезивир, което е тествано срещу ебола и COVID-19, и лечение с моноклонални антитела, които са показали обещаващи резултати при животни. Говорителят на СЗО заявява, че следващата спешна стъпка е изпитванията да бъдат одобрени в Руанда.

Няколко ваксини срещу Марбург са в различни етапи на разработване. Най-напред е кандидатът, предложен от Института за ваксини "Сабин" във Вашингтон, който използва модифициран аденовирус на шимпанзе, за да предаде инструкции на клетките да произвеждат протеин на вируса на Марбург. Изпитване, включващо 40 здрави участници от САЩ, показва, че ваксината е безопасна и че при повечето хора тя предизвиква имунен отговор срещу вируса1 , а в момента се провежда по-мащабно изпитване в Уганда и Кения.

Бързо производство

Подобна ваксина, която се разработва в Оксфордския университет, Великобритания, също е посочена като приоритетна за тестване в рамките на епидемията от Марбург. Тереза Ламбе (Teresa Lambe), ваксинолог в Оксфорд, която ръководи разработването на ваксината срещу Марбург, казва, че досега ваксината е доказала своята безопасност при няколкото участници, които са я получили в рамките на текущо проучване във Великобритания.

Марк Фейнберг (Mark Feinberg), главен изпълнителен директор на Международната инициатива за ваксини срещу СПИН в Ню Йорк, съобщава, че в момента няма налични дози от разработваната от неговата организация ваксина срещу Марбург, която е подобна на одобрената ваксина срещу Ебола, но е планирано производството ѝ да започне тази седмица.

"Здравните власти на Руанда са изключително компетентни и се надявам, че ще успеят бързо да овладеят тази епидемия", добавя Файнберг. "Рисковете от разширяване на епидемията в съседни държави не са незначителни и последиците от това могат да бъдат тежки."

Фактът, че са налице планове за клинични изпитвания и са положени други основи, увеличава шансовете ваксините и лечението на Марбург да бъдат използвани в Руанда, отбелязва Нанси Съливан (Nancy Sullivan), вирусолог имунолог в Бостънския университет в Масачузетс. Но вероятно данните за ваксините и лечението на Марбург ще трябва да бъдат получени по време на няколко епидемии.

"Идеята сега е просто да продължим напред и да не се притесняваме, че епидемията ще приключи", добавя Съливан. "Това е само част от цялостното проучване."

Справка: Hamer, M. J. et al. Lancet. 401, 294–302 (2023).

Източник: Deadly Marburg virus: scientists race to test vaccines in outbreak, Nature; doi: https://doi.org/10.1038/d41586-024-03218-3 

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !