Атлантическите гърбати китове са усвоили нова тактика за лов - да подлъжат рибите, измамвайки ги сами да доплуват в устата им. В същото време, докато ловуват, китовете се ориентират по птиците и внимателно се приближават до рибния пасаж, догато птиците го нападат отгоре.
Канадски биолози записаха на видео уникалната ловна тактика на гърбатите китове в океана около североизточния остров Ванкувър и описаха поведението им в статия в списание Marine Mammal Science.
Гърбатите китове (Megaptera novaeanglia) e са едни от най-големите животни на планетата и се нуждаят от много храна.
Един гърбат кит консумира 2,5 тона риба на ден. Набавянето на такова количество не е лесно и за да го хванат достатъчно, китовете използват ловни хитрини. Най-известната е тактиката им да плуват около рибния пасаж по спирала, стесняваща се отдолу нагоре. В същото време китът активно освобождава въздух, обграждайки рибата със стена от мехурчета и връхлита с висока скорост и отворена уста събира плячката си.
Но китовете около около североизточния остров Ванкувър не използват тази тактика, защото им коства много усилия, разказва BaleinesenDirect. Сега изследователите описват друга тактика, наречена "лов с капани".
"Ловната тактика с преследване е енергийно скъпа и китовете трябва да консумират доста риба, за да я практикуват. Ако няма достатъчно риба, за да си струват това, те могат или да не се хранят, или да използват стратегии като лов с капани, които изискват много по-малко енергия ", обяснява Кристи Макмилан (Christie McMillan), ръководител на изследователската група за гърбатите китове към MERS (Marine Education and Research Society) в Британска Колумбия.
При по-нататъшните наблюдения и анализ на плячката, екипът на MERS откри, че изборът на начина на хранене, зависи от гъстотата на пасажите. Китовете използват тактиката с преследване на рибата, когато има гъсти пасажи херинга и "лов с капани" при пасажи с ниска плътност.
Китовете се ръководят от морските птици и предпазливо доплуват до дъното на атакувания отгоре рибен пасаж. Издигайки се към повърхността, китът отваря устата си и имитира малко вирче, което изглежда за изплашените от птиците риби добро място за скривалище. Рибите сами влизат в устата на кита, а когато се събере достатъчно плячка, китът затваря отворената си паст и дори побутва с перки събраните наблизо риби.
За първи път учените са наблюдавали такава тактика в действие едва през 2011 г. Броят на гърбатите китове, практикуващи "хранене с капани", се е увеличил от два през 2011 г. на 16 през 2015 г. Но оттогава използването ѝ е регистрирано от повече от 20 кита.
Чрез теренните си изследвания екипът стига до извода, че гърбатите китове, употребяващи тактиката, се хранят със същата плячка и на същите места като другите, вече практикуващи лова с капани китове. Понякога те наблюдават индивидите, които използват тактиката на капаните, а след това я повтарят в същия ден, понякога дори и в същия пасаж риба.
Тя може да е "културно предавано нововъведение за добив на храна, което осигурява енергийно ефективен метод за хранене при малки, редки пасажи", пишат авторите.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари