
Една екзопланета в орбита около червено джудже в съзвездието Кит, на 40 светлинни години от Земята, може да е притежател на титлата "най-доброто място за живеене извън Слънчевата система", съобщава сайтът на Европейската южна обсерватория (ESO).
Резултатите ще се появят днес, 20 април 2017 в брой на списание Nature.
Планета се нарича LHS 1140b и принадлежи към класа "суперземя" и се намира в обитаемата зона на бледата звезда - червено джудже LHS 1140
Планетата е малко по-голяма и много по-масивна от Земята и вероятно е запазила голяма част от своята атмосфера. Тя е "транзитира", т.е. вижда се от Земята как преминава през диска на звездата си, което я прави една от най-вълнуващите бъдещи цели за атмосферни изследвания.
LHS 1140 се намира в съзвездието Кит. Изображение: Nature
Червените джуджета са много по-малки и по-студени от Слънцето и въпреки че LHS 1140b е десет пъти по-близо до своята звезда, отколкото Земята е до Слънцето, тя получава около двойно по-малко слънчева светлина от своята звезда, отколко Земята и затова се намира в средата на обитаемата зона. Орбитата се вижда леко наклонена от Земята и когато екзопланетата минава пред звездата си блокира малко от нейната светлина на всеки 25 земни дни.
A temperate rocky super-Earth transiting a nearby cool star. Nature, 2017
"Това е най-вълнуващата екзопланета, която съм виждал през последното десетилетие", заяви водещият автор на Джейсън Дитман (Jason Dittmann) от Харвард-Смитсониън център за астрофизика (Кеймбридж, САЩ). "Едва ли можем да се надяваме на по-добра цел за решаване на една от най-големите задачи в областта на науката - търсене на доказателства за живот извън Земята".
"Настоящите условия на червеното джудже са особено благоприятни - LHS 1140 се върти по-бавно и изпуска по-малко високо енергийно лъчение от други подобни ниско масивни звезди", обяснява членът на екипа Никола Астудийо-Дефру (Nicola Astudillo-Defru) от обсерватория Женева, Швейцария.
Планетата LHS 1140b до своята звезда (концепция на художник). Изображение: M. Weiss/CfA
За да може на планетата да съществува живот във формата, която познаваме, на повърхността й трябва да има течна вода, а около нея трябва да има атмосфера. В този случай, големите размери на планетата означават, че повърхността й в продължение на милиони години е била покрита с океан от магма, който би наситил атмосферата с водни пари. И сега, когато звездата-майка отдавна е преминала в спокойно състояние, тези запаси напълно е възможно да са довели до появата на океани върху повърхността на планетата.
Астрономите смятат, че възрастта на планетата е най-малко пет милиарда години. Диаметърът й е около 1,4 пъти по-голям от Земята - почти 18 000 километра. И тъй като масата на планетата с около седем пъти по-голяма от тази на Земята, а оттам и нейната плътност е много по-висока, се оказва, че новата екзопланета се състои от скали и има плътно желязно ядро.
Очаква се скоро космическият телескоп Хъбъл да започне наблюдения на новата планетна система. Това ще позволи по-ясно се прецени възможното съществуване на живот там.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?
Kahles
Учен от НАСА създава двигател, работещ без гориво, което противоречи на законите на физиката