
Специализираните клетки в чревната лигавица на бирманските питони им позволяват да абсорбират напълно скелетите на плячката си.
Изследователи съобщават, че са открили специализирани клетки в чревната лигавица на бирманските питони (Python bivittatus), които преработват калция от костите на храната им. Това обяснява как тези хищници смилат плячката си изцяло, се посочва в статия за откритието в Journal of Experimental Biology.
Бирманските питони обикновено се хранят с птици и дребни бозайници и не е необходимо да се хранят всеки ден. Змиите поглъщат плячката си цяла и прекарват няколко дни в смилане на храната си, преди да започнат да ловуват отново.
Като част от храносмилането, питоните разграждат костите на плячката си. Костите осигуряват необходимия калций в диетата на змиите, но питоните не могат да използват целия калций.
Изследователите си поставят за цел да определят как бирманските питони успяват да преработят калция и как - да ограничават това огромно количество калций, преминаващо през чревната стена.
За да изследват как змиите управляват приема си на калций, биолозите са хранили бирманските питони с една от три различни диети: обичайната диета с цяла плячка; диета с ниско съдържание на калций с обезкостена плячка; и диета с обезкостена плячка и хранителна добавка с калций. След няколко хранения екипът е проучил ефектите на всеки режим върху червата на змиите.
Индийски питон (Python molurus molurus). Това е случаен улов на питон, който поглъща малък (възрастен - според достоверна литература това е невъзможно!) петнист елен в горите на Мудумалай, Индия. Целият акт е отнел около три часа. Изненадващо, противно на общоприетото схващане, питонът се е отдалечил тихо скоро след като целият елен е бил вътре. Кредит: Wikimedia Commons
Екипът установява, че тесните, специализирани клетки в чревната лигавица на питоните играят ключова роля в смилането на костите. При змиите, които са хранени с цяла плячка или плячка без кости с калциева добавка, тези клетки са съдържали частици, съставени от калций, желязо и фосфор. Но тези частици не са били налични при змиите, които са ядели само месо без кости.
Клетките може да участват в обработката на калция, който змиите не могат да абсорбират. Възможно е клетките да концентрират излишния калций в частиците, след което да ги освободят заедно с други несмилаеми компоненти в изпражненията на змиите, пишат изследователите в проучването.
Авторите на проучването са открили същите чревни клетки като у бирманските питони и у други животни, които поглъщат цялата си плячка - други питони и боа, както и ссъщинските отровни гущери (Heloderma). Но все още няма доказателства, че други животни, които поглъщат цялата си плячка, като делфини или рибоядни птици, произвеждат тези калциеви частици.
По-нататъшни проучвания биха могли да разкрият колко широко разпространени са тези клетки, разграждащи костите, в животинското царство, пишат изследователите.
Морските хищници, които ядат костни риби или водни бозайници, би трябвало да се сблъскват със същия проблем с усвояването на костите и освобождаването от излишния калций. Птиците, които се хранят предимно с кости, като например брадатия лешояд (Gypaetus barbatus), също биха били интересни кандидати за проучване, казват изследователите.
Справка: Diet-dependent production of calcium- and phosphorus-rich ‘spheroids’ along the intestine of Burmese pythons: identification of a new cell type?; Jehan-Hervé Lignot, Robert K. Pope, Stephen M. Secor; J Exp Biol (2025) 228 (14): jeb249620. https://doi.org/10.1242/jeb.249620
Източник: Scientists discover Burmese pythons have never-before-seen cells that help them digest entire skeletons, Live Science
Още по темата

Животът
Всички съвременни змии са еволюирали от няколко вида оцелели от астероида, убил динозаврите

Животът
Няма мъж? Няма проблем - женски питон снася яйца след десетки години изолация

Животът
Открит е женски питон с рекордни размери във Флорида

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Стъклените бутилки съдържат 5 до 50 пъти повече микропластмаси от пластмасовите бутилки
dolivo
Най-старите "човешки" фосили в Япония, се оказаха нечовешки, твърди ново проучване
dolivo
Как „зеленото побутване“ стимулира устойчивите избори на хората
helper68
Натурални суперколайдери: Черните дупки могат да се използват ускорители на частици