Питоните имат уникални клетки, които им помагат да смилат изцяло скелетите

Ваня Милева Последна промяна на 11 юли 2025 в 00:00 5053 0

змия

Кредит Animalia (CC BY-SA 3.0)

Бирмански питон (Python bivittatus),

Специализираните клетки в чревната лигавица на бирманските питони им позволяват да абсорбират напълно скелетите на плячката си.

Изследователи съобщават, че са открили специализирани клетки в чревната лигавица на бирманските питони (Python bivittatus), които преработват калция от костите на храната им. Това обяснява как тези хищници смилат плячката си изцяло, се посочва в статия за откритието в Journal of Experimental Biology.

Бирманските питони обикновено се хранят с птици и дребни бозайници и не е необходимо да се хранят всеки ден. Змиите поглъщат плячката си цяла и прекарват няколко дни в смилане на храната си, преди да започнат да ловуват отново.

Като част от храносмилането, питоните разграждат костите на плячката си. Костите осигуряват необходимия калций в диетата на змиите, но питоните не могат да използват целия калций.

Изследователите си поставят за цел да определят как бирманските питони успяват да преработят калция и как - да ограничават това огромно количество калций, преминаващо през чревната стена.

За да изследват как змиите управляват приема си на калций, биолозите са хранили бирманските питони с една от три различни диети: обичайната диета с цяла плячка; диета с ниско съдържание на калций с обезкостена плячка; и диета с обезкостена плячка и хранителна добавка с калций. След няколко хранения екипът е проучил ефектите на всеки режим върху червата на змиите.

Индийски питон (Python molurus molurus). Това е случаен улов на питон, който поглъща малък (възрастен - според достоверна литература това е невъзможно!) петнист елен в горите на Мудумалай, Индия. Целият акт е отнел около три часа. Изненадващо, противно на общоприетото схващане, питонът се е отдалечил тихо скоро след като целият елен е бил вътре. Кредит: Wikimedia Commons 

Екипът установява, че тесните, специализирани клетки в чревната лигавица на питоните играят ключова роля в смилането на костите. При змиите, които са хранени с цяла плячка или плячка без кости с калциева добавка, тези клетки са съдържали частици, съставени от калций, желязо и фосфор. Но тези частици не са били налични при змиите, които са ядели само месо без кости.

Клетките може да участват в обработката на калция, който змиите не могат да абсорбират. Възможно е клетките да концентрират излишния калций в частиците, след което да ги освободят заедно с други несмилаеми компоненти в изпражненията на змиите, пишат изследователите в проучването.

Авторите на проучването са открили същите чревни клетки като у бирманските питони и у други животни, които поглъщат цялата си плячка - други питони и боа, както и ссъщинските отровни гущери (Heloderma). Но все още няма доказателства, че други животни, които поглъщат цялата си плячка, като делфини или рибоядни птици, произвеждат тези калциеви частици.

По-нататъшни проучвания биха могли да разкрият колко широко разпространени са тези клетки, разграждащи костите, в животинското царство, пишат изследователите.

Морските хищници, които ядат костни риби или водни бозайници, би трябвало да се сблъскват със същия проблем с усвояването на костите и освобождаването от излишния калций. Птиците, които се хранят предимно с кости, като например брадатия лешояд (Gypaetus barbatus), също биха били интересни кандидати за проучване, казват изследователите.

Справка: Diet-dependent production of calcium- and phosphorus-rich ‘spheroids’ along the intestine of Burmese pythons: identification of a new cell type?; Jehan-Hervé Lignot, Robert K. Pope, Stephen M. Secor; J Exp Biol (2025) 228 (14): jeb249620. https://doi.org/10.1242/jeb.249620 

Източник: Scientists discover Burmese pythons have never-before-seen cells that help them digest entire skeletons,  Live Science

    Най-важното
    Всички новини