
Учени откриха признаци на възможно съществуване на живот на древния Марс.
Изследването е публикувано в списание Journal of Geophysical Research: Planets.
Нови данни, събрани от марсохода Curiosity показват възможна хидротермална активност в кратера Гейл на Червената планета. Това разширява разнообразието от подходящи условия на живот, се съобщава в новото проучване, цитирано от сайтът на Американското геофизично общество.
Белег за активна хидротермална дейност в миналото е повишеното съдържание на цинк и германий в този район, според специалистите.
Концентрациите на цинк и германий в седиментните скали в района на кратера Гейл са 10 до 100 пъти по-високи от тези за останалата част от повърхността на Марс.
Подобни екстремни хидротермални източници на Земята, също богати на цинк и германий, служат като местообитание на примитивни организми. Вероятно, според авторите, подобни създания биха могли да са живели на Червената планета в миналото и е възможно техни следи да бъдат намерени.
Възрастта на кратера Гейл, който има диаметър повече от 150 км, се оценява на 3,5 милиарда години, дъното му е запълнено с много ерозирали седиментни скали. В древни времена най-ниските части на кратера са били пълни с вода. В центъра му е връх Шарп (Eolide), с височина 5,5 километра.
Марсоходът на НАСА Curiosity достигна Червената планета на 26 ноември 2011 г. и кацна на Марс на 6 август 2012 г. в района на кратера Гейл. Това е третият марсоход, стартиран от НАСА.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
11568
1
28.08 2017 в 20:45
Последни коментари
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?
Kahles
Учен от НАСА създава двигател, работещ без гориво, което противоречи на законите на физиката