Марсоходът Curiosity засне фрагмент от планината Шарп на Марс. На преден план на снимката на разстояние три километра от камерата се виждат високи планински вериги, богати на хематит и железен оксид.
Зад тях - хълмове от глинести минерали, зад които се крият загладени планини от сулфатни минерали, съобщава сайтът на НАСА.
Това изображение е съставено от снимки, получени от НАСА на 9 септември 2015. 20 дни след това, на 29 септември Curiosity започна своето осмo сондиране на Марс и петото в планината Шарп. Curiosity проби в скалата сондаж с дълбочина от 65 мм. Скалните проби са проучвани в течение на седмица от научните инструменти CheMin (Chemistry and Mineralogy X-Ray diffractometer) и SAM (Sample Analysis at Mars) на роувъра.
Изследователският екип на марсохода се надява да сравни пробите от пясъчниците, добити в различни райони и по разликите в химичния състав да определят вероятността за минали взаимодействия с вода.
Според учените разнообразието от минерали в тази част на планината Шарп е свидетелство за активните процеси в атмосферата на древния Марс, свързани с въздействието на водата и вятъра върху скалите. В близко бъдеще марсоходът Curiosity трябва да започне да проучва заснетия участък от планината Шарп на Марс.
В момента Curiosity се намира на ниските склонове на планината Шарп в пясъчен район. Планината Шарп е централният връх на кратера Гейл с височина около 5.5 км. Кратерът има диаметър над 150км, а възрастта му се оценява на 3,5 милиарда години. Дъното му е изпълнено с множество ерозирани седиментни скали. В древни времена, най-дълбоката част на кратера, много вероятно, се е пълнела с вода.
През август 2012 г. Curiosity се приземи в северната част на кратера.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари