Сблъсък между лодка и акула е заснет с фотокамера

Изследователите призовават за по-голяма защита на акулите, след като камера на маркирана акула е записала за първи път сблъсък

НаукаOFFNews Последна промяна на 24 юли 2024 в 13:35 2215 0

Снимки от камера, прикрепена към акула преди, по време и след сблъсъка с лодка

Кредит Big Fish Lab at Oregon State University

Снимки от камера, прикрепена към акула преди, по време и след сблъсъка с лодка

За първи път е записан сблъсък между лодка и акула, което означава, че изследователите са имали късмет да заснемат кадрите или че инцидентите са по-чести, отколкото се смяташе досега. Специалистите твърдят, че е необходим по-задълбочен мониторинг, за да се определи количествено проблемът, и че лодките трябва да бъдат принудени да спазват правила за поведение, за да се осигури безопасността на акулите.

Александра Макинтурф (Alexandra McInturf) от Държавния университет на Орегон и колегите ѝ маркират 7-метрова женска акула (Cetorhinus maximus) край бреговете на Ирландия на 24 април с устройство, което записва движението по три направления - дълбочина, позиция и видео.

Макинтурф казва, че е маркирана само по една акула поради високата цена на сензорите и че те остават върху акулата само до 12 часа, така че заснемането на един сблъсък може да е показателно за честотата на инцидентите.

На видеото се вижда как акулата се храни на повърхността, след което прави внезапни заобикалящи движения и се сблъсква с лодка. След това животното изглежда изпада в паника и бързо се гмурка надолу и навътре в морето, като спира едва когато достига морското дъно.

Маркировката се освобождава автоматично около 7 часа след сблъсъка и изследователите отбелязват, че през това време акулата не е възобновила храненето или нормалното си поведение. Видеозаписът показва видими увреждания по кожата на акулата, следи от боя и ожулвания, но без видимо кървене или открита рана. Изследователите не знаят дали акулата се е възстановила.

Видът се смята за застрашен в целия свят, но се струпва в големи количества край бреговете на Ирландия - където площ от 28 000 хектара суша и море по крайбрежието на графство Кери наскоро е обявена за първия национален морски парк в страната. Някои лодки спазват доброволно приети правила за поведение, които ограничават скоростта и близостта до акулите, но Макинтурф би желала те да станат задължителни и да се проведат по-мащабни проучвания на акулите, за да се определи количествено проблемът.

„Със сигурност сме виждали доказателства за удари от лодки върху акулите. Виждали сме как една акула се завръща всяка година и има огромни следи от удари с лодка по перката си“, разказва Макинтурф. „Това е първият поглед към факта, че това всъщност може да е много по-разпространено, отколкото си мислехме.“

„Не искам да оневинявам рибарските лодки. Мисля, че това е честна грешка. Смятам обаче, че трябва да има законово приложими кодекси за поведение по отношение на тези животни“, заявява Макинтурф.

Справка: Alexandra G. McInturf et al; Behavioral response of megafauna to boat collision measured via animal-borne camera and IMU; Front. Mar. Sci., 24 July 2024 бVolume 11 - 2024 | https://doi.org/10.3389/fmars.2024.1430961 

Източник: Collision between boat and basking shark captured by camera tag, Matthew Sparkes,  New Scientist

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !