
Наскоро публикувана статия в престижното списание The Lancet предлага най-задълбочената информация досега за клиничните характеристики на бързо разпространяващия се нов коронавирус.
Проучването изследва 99 от най-ранните открити случаи, описвайки най-честите симптоми, както и типовете пациенти, които най-вероятно ще се заразят с вируса.
След вълната от необясними случаи на вирусна пневмония в китайския град Ухан през декември 2019 г. бе открит нов коронавирус. Обозначен като 2019-nCoV, вирусът се разпространява бързо. Към 29 януари 2020 г. той се е разпространил в 20 държави с над 6000 потвърдени и 133 смъртни случая.
Учените работят усилено, за да разберат характеристиките на този нов вирус. Въпреки че принадлежи към едно и също общо семейство от вируси, отговорни за епидемията от SARS или на български ТОРС (тежък остър респираторен синдром) и респираторен синдром на Близкия изток (MERS), неговите уникални свойства все още са неясни. Новото проучване представя най-изчерпателното клинично описание на вируса, публикувано досега, обхващащо 99 пациенти, приети с вируса в местна болница в Ухан.
Проучването разкрива, че средната възраст на заразените пациенти е 55, а по-голямата част (68 процента) са мъже. Половината от изследваните пациенти страдат от хронично заболяване, а 49 процента имат пряка връзка с пазара за храни, за който се подозира, че е източникът на вируса.
Симптоматично повечето пациенти проявяват повишена температура и/или кашлица. Това са двата най-изявените и чести симптоми, наблюдавани при вируса. Други симптоми при някои пациенти, включват затруднено дишане, мускулни болки и главоболие.
Коментирайки по-рано проучване на клиничните характеристики на този нов вирус, Пол Хънтър (Paul Hunter) от Университета в Източна Англия отбеляза, че има ключови разлики в симптомите между този коронавирус и неговия прословут партньор, ТОРС.
„Това, което ясно се вижда е, че клиничните особености и епидемиологията на неотдавнашното огнище са много подобни на ТОРС с една голяма разлика - относителната липса на симптоми на горните дихателни пътища като хрема, болки в гърлото и кихане в сравнение с наблюдаваното при ТОРС", отбелязва Хънтър. „Това е много важно, тъй като кихането и хремите са основен начин за разпространяване на инфекцията между хората“.
До края на изследването, 25 януари, само 11 пациенти са починали от вируса, а 31 са се възстановили и са били изписани. Учените, извършили този нов анализ, съобщават, че повечето починали пациенти са били на възраст над 60 години с тежки медицински състояния. Починалите пациенти умират предимно от синдром на остър респираторен дистрес или ARDS, критична форма на дихателна недостатъчност.
Докато смъртността в тази изследвана кохорта е около 11 процента, учените казват, че някои пациенти, които в момента са хоспитализирани, все още могат да се поддадат на вируса. Отбелязва се също, че този висок процент на смъртност се дължи само на тежки хоспитализирани случаи и не е показателен за общата вирулентност на вируса в реалния свят.
Един от по-забележимите факти, показани в проучването, е склонността на вируса да е с по-висок риск от инфекция за мъже, а не за жени. Това прилича на една от по-странните черти, наблюдавани при по-ранните огнища на ТОРС и МЕР.
"Намалената чувствителност на жените към вирусни инфекции може да се дължи на защитата от Х хромозомата и половите хормони, които играят важна роля за вродения и адаптивен имунитет", предполагат учените в новото проучване.
Най-важният извод от този анализ, твърдят учените, е, че по-възрастните мъже с хронични заболявания са най-застрашени от новия коронавирус.
Разбира се, огнището е все още динамична и бързо развиваща се глобална застрашаваща ситуация с различни въпроси, които все още нямат отговори. Особено неясно е как точно може да заразява вирусът и дали го прави, когато носителят е все още няма симптоми.
Инфографика, изобразяваща етапите на вирусна инфекция в едно изследвано семейство
Друго наскоро публикувано проучване на случая в The Lancet описва как вирусът е заразил цяло семейство в началото на януари. Освен че се проверява предаването от човек на човек, случаят предполага, че е възможно безсимптомно предаване на вируса. Едно 10-годишно дете в семейството е диагностицирано с вируса, докато неочаквано остава напълно без никакви симптоми. Докато в миналото са били откривани асимптоматични случаи на SARS, то при заразените с новия коронавирус те са много редки.
„Тъй като асимптоматичната инфекция изглежда възможна, контролът върху епидемията ще разчита и на изолиране на пациентите, проследяване и поставяне под карантина възможно най-рано, обучение на обществеността както за храненето, така и за личната хигиена, и осигуряване на спазването на контрола на инфекциите от страна на здравните работници“, заяви Kuok-Юнг Юен (Kwok-Yung Yuen), водещ изследовател по казуса за семейния случай.
Справка:
Epidemiological and clinical characteristics of 99 cases of 2019 novel coronavirus pneumonia in Wuhan, China: a descriptive study, Prof Nanshan Chen, Prof Min Zhou, Xuan Dong, Prof Jieming Qu, Fengyun Gong, Yang Han, et al. January 30, 2020 DOI:https://doi.org/10.1016/S0140-6736(20)30211-7, The Lancet.
A familial cluster of pneumonia associated with the 2019 novel coronavirus indicating person-to-person transmission: a study of a family cluster, Jasper Fuk-Woo Chan, Shuofeng Yuan, Kin-Hang Kok, Kelvin Kai-Wang To, Hin Chu, Jin Yang, et al., January 24, 2020 DOI:https://doi.org/10.1016/S0140-6736(20)30154-9, The Lancet.
Източник: Coronavirus symptoms clarified in largest study of virus so far, NewAtlas
Още по темата

Животът
Коронавирусът - изтекло биооръжие? История на патогените в биологичната война

Животът
Пазарът за храни не е бил източникът на коронавируса, твърдят учените

Животът
Може ли маска да ни предпази от новия коронавирус или грипа?

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
3005
1
03.02 2020 в 18:59
Последни коментари