
Когато храната свърши и конкуренцията се разгорещи, нематодите се събират в живи кули. Те се гърчат и извиват към небето с цел да се закачат за преминаващо животно, за да го откарат до по-удобни места за живеене.
Досега никой не бе виждал тези струпвания да се образуват извън лабораторията. Сега изследователи в Германия са записали първия видеозапис на нематоди, "извисяващи се" в реалния свят в гниещи ябълки и круши.
Тяхната комбинирана полева работа и лабораторни експерименти предоставят първите директни доказателства, че това поведение се случва естествено и се извършва за колективен транспорт.
"Кулата от нематоди не е просто купчина червеи", посочва д-р Даниела Перес (Daniela Perez), постдокторант в Института по поведение на животните "Макс Планк" (MPI-AB) и първи автор на проучване, представящо резултатите в списание Current Biology.
"Това е координирана структура, суперорганизъм в движение."
Екипът открива, че с разлагането на плодовете, кристализираните захари и стърчащата плът служат като основа, върху която да се образуват кулите.
"Толкова дълго време естествените кули от червеи съществуваха само във въображението ни. Но с подходящото оборудване и много любопитство, ги открихме скрити пред очите ни", споделя д-р Серена Динг (Serena Ding), ръководител на групата в MPI-AB и старши автор на изследването.
Въпреки че изследваните гниещи плодове гъмжат от много видове нематоди, екипът установява, че всяка кула е съставена от индивиди от един и същи вид. И докато възрастните нематоди са наблюдавани да пълзят и да се хранят наблизо, всички индивиди в кулите били в устойчив на стрес ларвен стадий, наречен "дауер".
Тези естествени кули на нематоди се движат в унисон, което напомня за друго поведение на нематодите, при което единични нематоди стоят на опашките си, за да се закачат за преминаващи животни.
За да проучат още, Перес построява кула, използвайки лабораторни култури от C. aenorhabditis elegans – вид нематод с дължина 1 мм, използван често като моделен организъм в биологичните науки.
Тя поставя малките червеи върху агарова плака, която не съдържаше храна, но е украсена с малък вертикален стълб, направен от един-единствен косъм от четка за зъби.
Само за 2 часа гладните червеи образували живи кули върху него.
Тези мърдащи структури остават стабилни в продължение на 12 часа и могат да "протегнат ръце" в околното пространство, преди да се срутят и да се слеят обратно с главната кула.
Цели кули от червеи биха могли дори да реагират на допир и колективно да се прикрепят към насекоми като плодови мушици, за да се придвижват на автостоп до нови среди.
"Кулите активно усещат и растат", отбелязва Перес.
"Когато ги докоснахме, те реагираха веднага, като се приближаваха към стимула и се прикрепяха към него."
"В един от случаите", съобщават авторите, "върхът на кулата преодоля [приблизително] 3 мм разстояние от до капака на петриевата паничка отгоре, образувайки гладък и стабилен мост, позволяващ транспортирането на червеи от повърхността на агара на дъното до капака отгоре."
Нематодите или кръглите червеи, са сред най-разпространените животни на Земята. Те живеят свободно в почвата, сладководната и морската среда или като паразити в растенията и животните.
Издигането на височина изглежда е важна стратегия за много видове нематоди, които живеят с периоди на бурно развитие и спад и зависят от разпространението си, за да намират и колонизират нови ресурси.
"Нашето проучване открива изцяло нова система за изследване на това как и защо животните се движат заедно", коментира Динг.
"Чрез използването на генетичните инструменти, налични за C. elegans , сега разполагаме с мощен модел за изучаване на екологията и еволюцията на колективното разпръскване."
Справка: Towering behavior and collective dispersal in Caenorhabditis nematodes; Daniela M. Perez, Ryan Greenway, Thomas Stier, Narcís Font-Massot, Assaf Pertzelan, Siyu Serena Ding; Current Biology June 5, 2025; DOI: 10.1016/j.cub.2025.05.026
Източник: ‘Superorganism’ living worm towers seen in nature for first time, Cosmos magazine
Още по темата

Животът
Най-масовото убийство, наблюдавано някога в океана: 10 млн са изядени за няколко часа

Медицина
Никога не сме сами: Трилиони малки форми на живот ни оформят, Учените ще ги хакнат за наше щастие

Медицина
Защо по-малкото храна забавя стареенето? Има една молекула, която е ключова

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
dolivo
Как „зеленото побутване“ стимулира устойчивите избори на хората
helper68
Натурални суперколайдери: Черните дупки могат да се използват ускорители на частици
dolivo
Учени възпроизвеждат сияйното египетско синьо, озарявало гробниците на фараоните
dolivo
Революция в залесяването: Японски дронове с изкуствен интелект засаждат дръвчета 10 пъти по-бързо от хората