Много ниска степен на достоверност има в сериалите и филмите за лекари и лекарства. Това твърдят изследователи от факултета към Университета на Южна Калифорния Дейвис.
"Ако смятате, че сърдечен масаж и изкуствено дишане (или т.нар. кардиопулмонарна първа помощ - CPR) на човек, чието сърце е спряло е сполучлив начин да се спаси живота му, може би сте гледали прекалено много телевизия." - започва прессъобщението на университета.
Според изследователите, които са проучили телевизионните сериали "Анатомията на Грей" и "Доктор Хаус", в тези филми, кардиопулмоналната реанимация връща към живота 70% от пациентите.
В действителност, благодарение на тази процедура за реанимация лекарите успяват да върнат към живот само 37% от пациентите със сърдечна недостатъчност, а в дългосрочен план от тях оцеляват само 13% - заяви водещият автор доц. Сюзън Енгайданоус (Susan Enguídanos) от Университета на Южна Калифорния Дейвис.
Изследването е проведено от доц. Сюзън Енгайданоус, Жаклин Портанова (Jaclyn Portanova), Кристъл Ървън (Krystle Irvine) и Ча Йон Йи (Jae Yoon Yi). Резултатът от работата им е публикуван в списание Resuscitation.
Освен това, по филмите тези процедури за реанимация се извършват на пациенти на възраст от 18 до 65 години. В действителност, според статистиката, повече от 60% от всички процедури кардиопулмонална реанимация се извършват на хора над 65 години. Във филмите, също така, около 40% от CPR се извършва на пациенти, които са получили една или друга травма. В действителност, техният дял в CPR е само 2% от случаите.
Подобно изследване е проведено в САЩ през 1996 година. В новото изследване учените са стигнали до извода, че достоверността на филмите и телевизионните сериали на медицинска тема през последните 19 години е намаляла значително. Според учените това може да се отрази неблагоприятно на общото здраве на обществото. Според социологическите проучвания 42% от пациентите в напреднала възраст признават, че са придобили знания и разбиране за медицинските процедури, гледайки телевизия.
Кардиопулмонарната реанимация е медицинска процедура, чиято цел е да се изведе пациента от състояние на клинична смърт. Обикновено, този пакет от мерки включва сърдечен масаж и изкуствено дишане. Показания да се започне реанимация е проява на два или три основни симптоми на клиничната смърт: липса на съзнание у пациента, дишане и сърдечен пулс.
Към този метод на реанимация обикновено се прибягва при обстоятелства, в които състоянието на клинична смърт е настъпило внезапно и при невъзможност за прилагане на други методи (напр. електрически дефибрилатор). Всеки който е посещавал адекватен курс по първа помощ знае че за да ефективен сърдечния масаж трябва да се извършва изключително енергично, което в голяма част от случаите води до тежки травми за пациентите, включително счупване на ребра и увреждания на белия дроб.
"Резултатите от това проучване подчертават необходимостта от подобряване на диалога лекар-пациент", коментира Жаклин Портанова. "Без такива дискусии, пациентите разчитат на дезинформация от телевизията при вземането на решения."
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
31.08 2015 в 19:22
31.08 2015 в 08:26
30.08 2015 в 23:42
30.08 2015 в 23:24
Последни коментари