По време на изследователска експедиция, която звучи като сюжет на филм на ужасите, екип безстрашни учени откриват десетки древни, никога невиждани вируси в проба от тибетски лед.
Екипът изследователи от Държавния университет в Охайо са любопитни как вирусите са се променили в отговор на променящия се климат, според съобщение за пресата на университета. За това изследване учените създават и нов, ултрачист метод за анализ на микроби и вируси в леда, без да го замърсяват.
От 33 вируса, открити в леда, 28 са съвсем нови за науката според изследването, публикувано в списание Microbiome - и изследването на техните генетични кодове може да помогне да се обяснят тайните как животът може да оцелее в екстремни условия както на други места по Земята, както потенциално дори на места като Марс.
Да се надяваме, че никой от тях не зарази никого.
Зеленчукови вируси
За щастие новите вируси изглежда са живели в древни растения и организми, обитаващи почвата, а не в хора или животни, преди да замръзнат преди около 15 000 години. А оцелелите изглежда са се справили толкова добре през цялото това време, защото процъфтяват в суровите студове.
„Ние знаем много малко за вирусите и микробите в тези екстремни среди и какво всъщност има там“, казва в съобщението водещият автор на изследването Лони Томпсън (Lonnie Thompson). „Документацията и разбирането за това са изключително важни: как бактериите и вирусите реагират на изменението на климата? Какво се случва, когато преминем от ледников период към топъл период, в който се намираме сега?"
За тази цел изследователите се надяват, че древните вируси ще им помогнат да съберат една по-добра картина каква е била околната среда някога.
Справка: Zhong, ZP., Tian, F., Roux, S. et al. Glacier ice archives nearly 15,000-year-old microbes and phages. Microbiome 9, 160 (2021). https://doi.org/10.1186/s40168-021-01106-w
Източник: 15 000-годишни вируси, открити в тибетския ледников лед
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари