В сибирска златна мина откриха мумия на древен вълнест носорог с непокътнат рог и меки тъкани

Александър Пенов Последна промяна на 09 август 2024 в 00:00 3019 0

Вълнест носорог (Coelodonta antiquitatis)

Кредит Wikimedia Commons

Вълнест носорог (Coelodonta antiquitatis). Реконструкция от Benjamin Langlois.

Миньори в златна мина откриха мумифицирани останки от вълнест носорог (Coelodonta antiquitatis) в района на Оймякон в Якутия. Както се съобщава в прессъобщение на руския Североизточен федерален университет, по-рано на територията на този регион са открити останките само на пет представители на този вид, които са запазили меките тъкани, а два от тях са открити още през 18-ти - 19-ти век. Рогът на древния носорог вече е прехвърлен в университетския музей и изследователите планират да извадят самия труп тази есен.

Снимки на останките, намерени в Оймяконския район, се появиха в социалните мрежи на 2 август.

"Това е наистина уникална находка, която ще ни позволи да проучим по-задълбочено историята на региона, древната му фауна, климата и геоложките условия", казва в изявлението си Анатолий Николаев, ректор на СФУ.

Вечната студ в Сибир предоставя идеални условия за запазване на древни същества. Студените условия мумифицират останките, като обикновено дехидратират меките тъкани и ги затварят в ледена "капсула на времето".

Откриването на меки тъкани е рядкост и позволява на учените да получат много по-добра представа за живота на съществото и околната среда по времето, когато е умряло, в сравнение със скелетните останки. Освен това то дава по-добра възможност за извличане на древна ДНК от останките.

Максим Чепрасов, старши изследовател и ръководител на лабораторията в Музея на мамутите на СФУ, заяви, че това е едва петият случай, в който учените откриват вълнен носорог с непокътнати меки тъкани.

"Досега в колекцията на Музея на мамутите не е имало такава рядка находка", казва той в изявлението си. "В съвременната история на СФУ това е първата подобна находка."

Вълнестите носорози са едни от представителите на мегафауната, която окончателно изчезна от нашата планета в края на епохата на плейстоцена - началото на холоцена (преди 2,6 милиона до 11 700 години). За първи път те се появяват преди около 300 000 години в Северна Евразия. С края на последния ледников период ареалът им се свива, докато обитават само части от Сибир - в крайна сметка изчезват преди около 10 000 години в резултат на променящия се климат и човешката дейност.

Рогът на вълнестия носорог, който е открит до мумифициран труп, поставен върху фосилизиран череп в музей. Кредит: СФУ

Благодарение на вечната замръзналост (пермафрост), в Сибир и Далечния изток често се срещат мумифицирани останки от различни представители на ледниковия период. Например, последният път, когато трупът на вълнест носорог беше открит само преди няколко години в северната част на Якутия. Тези останки са принадлежали на млад индивид, починал на възраст около три или четири години. Освен това в този регион са открити мумии и други древни животни: вълнестият мамут (Mammuthus primigenius), пещерният лъв (Panthera spelaea), ленският кон (Equus lenensis), истинският леминг (Lemmus) и няколко други.

Изследователите от СФУ планират да проучат рога, преди да бъдат разкопани останалите останки. "Според морфологичните параметри той е принадлежал на зрял индивид", казва Чепрасов.

Изследователите от СФУ планират да проучат рога, преди да бъдат разкопани останалите останки. Кредит: СФУ

"Точната биологична възраст и полът на животното ще бъдат определени след цялостно изследване на самия труп".

Откриването на вълнестия носорог е един от няколкото проекта на НИФУ за опознаване на мегафауната от ледниковия период в Сибир. През юни изследователите предприеха некропсия (аутопсия на животно) на мумифициран вълк на 44 000 години, изваден от вечната замръзналост в Република Саха.

Източник: Siberian gold miners accidentally find ancient woolly rhino mummy with horn and soft tissues still intact, Hannah Osborne, Live Science

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !