Миньори в златна мина откриха мумифицирани останки от вълнест носорог (Coelodonta antiquitatis) в района на Оймякон в Якутия. Както се съобщава в прессъобщение на руския Североизточен федерален университет, по-рано на територията на този регион са открити останките само на пет представители на този вид, които са запазили меките тъкани, а два от тях са открити още през 18-ти - 19-ти век. Рогът на древния носорог вече е прехвърлен в университетския музей и изследователите планират да извадят самия труп тази есен.
Снимки на останките, намерени в Оймяконския район, се появиха в социалните мрежи на 2 август.
Novo rinoceronte-lanudo fóssil encontrado em ótimo estado de conservação!https://t.co/useXIqKva2
— Pedro Henrique Tunes (@PedroHTunes) August 5, 2024
"Това е наистина уникална находка, която ще ни позволи да проучим по-задълбочено историята на региона, древната му фауна, климата и геоложките условия", казва в изявлението си Анатолий Николаев, ректор на СФУ.
Вечната студ в Сибир предоставя идеални условия за запазване на древни същества. Студените условия мумифицират останките, като обикновено дехидратират меките тъкани и ги затварят в ледена "капсула на времето".
Откриването на меки тъкани е рядкост и позволява на учените да получат много по-добра представа за живота на съществото и околната среда по времето, когато е умряло, в сравнение със скелетните останки. Освен това то дава по-добра възможност за извличане на древна ДНК от останките.
Максим Чепрасов, старши изследовател и ръководител на лабораторията в Музея на мамутите на СФУ, заяви, че това е едва петият случай, в който учените откриват вълнен носорог с непокътнати меки тъкани.
"Досега в колекцията на Музея на мамутите не е имало такава рядка находка", казва той в изявлението си. "В съвременната история на СФУ това е първата подобна находка."
Вълнестите носорози са едни от представителите на мегафауната, която окончателно изчезна от нашата планета в края на епохата на плейстоцена - началото на холоцена (преди 2,6 милиона до 11 700 години). За първи път те се появяват преди около 300 000 години в Северна Евразия. С края на последния ледников период ареалът им се свива, докато обитават само части от Сибир - в крайна сметка изчезват преди около 10 000 години в резултат на променящия се климат и човешката дейност.
Рогът на вълнестия носорог, който е открит до мумифициран труп, поставен върху фосилизиран череп в музей. Кредит: СФУ
Благодарение на вечната замръзналост (пермафрост), в Сибир и Далечния изток често се срещат мумифицирани останки от различни представители на ледниковия период. Например, последният път, когато трупът на вълнест носорог беше открит само преди няколко години в северната част на Якутия. Тези останки са принадлежали на млад индивид, починал на възраст около три или четири години. Освен това в този регион са открити мумии и други древни животни: вълнестият мамут (Mammuthus primigenius), пещерният лъв (Panthera spelaea), ленският кон (Equus lenensis), истинският леминг (Lemmus) и няколко други.
Изследователите от СФУ планират да проучат рога, преди да бъдат разкопани останалите останки. "Според морфологичните параметри той е принадлежал на зрял индивид", казва Чепрасов.
Изследователите от СФУ планират да проучат рога, преди да бъдат разкопани останалите останки. Кредит: СФУ
"Точната биологична възраст и полът на животното ще бъдат определени след цялостно изследване на самия труп".
Откриването на вълнестия носорог е един от няколкото проекта на НИФУ за опознаване на мегафауната от ледниковия период в Сибир. През юни изследователите предприеха некропсия (аутопсия на животно) на мумифициран вълк на 44 000 години, изваден от вечната замръзналост в Република Саха.
Източник: Siberian gold miners accidentally find ancient woolly rhino mummy with horn and soft tissues still intact, Hannah Osborne, Live Science
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари