Зъбите на комодските варани са покрити със слой желязо

Оранжевият слой по върховете на зъбите на комодските дракони може да дава допълнителна сила на емайла за разкъсване на плячката. Комодските дракони са свирепи хищници

Ваня Милева Последна промяна на 24 юли 2024 в 16:58 2090 0

Комодските варани са свирепи хищници

Кредит Charlotte Ellis/Zoological Society of London

Комодските варани са свирепи хищници

Комодският варан, едно от най-свирепите влечуги на планетата, подсилва зъбите си с желязна обвивка - и изследователите смятат, че някои динозаври също са имали такава адаптация.

Комодските варани (Varanus komodoensis), наричани още и комодски дракони, са ендемични за редица индонезийски острови. Тяхната плячка са едри животни като елени, прасета и водни биволи, като достигат дължина от 3 метра и тегло от 150 килограма.

Когато забелязва оранжевите зъбци по зъбите на животните, Аарон Леблан (Aaron LeBlanc) от Кралския колеж в Лондон разказва, че първоначално го определя като оцветяване.

„Едва след като посетих музейни колекции и разгледах всички зъби по черепите на много екземпляри комодски варани, се убедих, че наблюдавам нова адаптация при тези емблематични влечуги“, споделя той.

Леблан и колегите му използват мощни рентгенови лъчи в синхротронно съоръжение, за да изследват повърхностите на зъбите на комодските варани и да определят различните елементи, които се намират по зъбите.

„Когато картографирахме участъци от зъбите на комодските варани, бързо осъзнахме, че желязото е концентрирано по режещите ръбове и върховете на зъбите, но не и по други части на зъба“, обяснява Леблан. „Това точно съответства и на оранжевото оцветяване, което можем да видим по зъбите под микроскоп.“

Оранжеви режещи ръбове на зъб на комодски варан 10.1038/s41559-024-02477-7Зъб на комодски варан с оранжева обвивка, изработена от желязо. Кредит: Dr Aaron LeBlanc, King’s College London

В сравнение с човешките зъби, емайлът на комодския варан е невероятно тънък, посочва Леблан. По протежение на зъбците емайлът е дебел само 20 микрометра - около една четвърт от дебелината на човешкия косъм. Емайлът на човешките зъби е около 100 пъти по-дебел.

Железният слой в зъбите на комодските варани е покрит върху този изключително тънък слой емайл. Екипът смята, че той или придава допълнителна здравина на емайла, за да предпазва зъбците при хранене с плячка, или действа като бариера срещу киселинните храносмилателни сокове.

Желязото е лесно достъпно в околната среда - още повече за голям месояден хищник. Смята се, че клетките, които произвеждат емайла, променят поведението си за последния слой, за да се получи това богато на желязо покритие.

Крокодилите и алигаторите също могат да концентрират желязо в емайла си, но те нямат богати на желязо покрития на зъбите си.

Изследователите са търсили желязна обвивка и във фосилни динозавърски зъби. Въпреки че все още не са открили доказателства за това, те смятат, че това може да се дължи на фосилизацията, която унищожава железните сигнали. „Трябва да изследваме повече добре запазени динозавърски зъби, за да сме сигурни“, заявява Леблан.

Леблан заявява, че колегите му стоматолози са заинтригувани от възможностите на тези естествени материали. „Ние сме далеч от това, но мога да си представя времето, когато ще използваме природата за вдъхновение за нови емайлови покрития. Може би някое от тях ще бъде вдъхновено от комодските варани“, вметва той.

Справка: Nature Ecology & Evolution DOI: 10.1038/s41559-024-02477-7

Източник: Komodo dragons have teeth capped with a layer of iron,  New Scientist

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !