С помощта на машинно обучение археолози анализират въздушни снимки на платото Наска, за да идентифицират кандидати за древни геоглифи, и след това проверяват на място, за да потвърдят или опровергаят тези предположения.
За общо шест месеца учените откриват 303 неизвестни досега фигуративни геоглифа, съществуването на повече от половината от които е предсказано от модела. Това се съобщава в статия, публикувана в списание Proceedings of the National Academy of Sciences.
Заедно с Мачу Пикчу, многобройните геоглифи на пустинното плато Наска, разположено в съвременното Перу, са сред най-разпознаваемите археологически обекти в Южна Америка. Тези изображения са докладвани за първи път от испанския свещеник, изследовател и конкистадор Педро Сиеса де Леон в средата на 16-ти век, но геоглифите са преоткрити едва през първата половина на 20-ти век, когато учените имат възможност да разгледат тази област от въздуха.
Оттогава изследователите са открили няколкостотин различни геоглифи: геометрични фигури, антропоморфни изображения, рисунки на животни, растения и предмети, най-ранните от които са създадени около 1 век пр.н.е.
Освен това, тъй като учените се сдобиват с все повече и повече висококачествени въздушни снимки на платото Наска и околностите му, темпото на идентифициране на нови обекти се увеличава.
Наскоро археолозите започнаха да използват техники за машинно обучение, за да търсят изображения - кандидати за древни изображения. И това вече дава резултат - по този начин изследователите откриват четири древни фигури, включително изображение на хуманоид.
Карта на изследваните кандидати за AI-модел като функция на ранга (вижте легендата). Местата кандидати са резултат от комбинацията от AI система и човешки скрининг и представляват благоприятна почва за проучване при полеви проучвания. 341 места, посетени по време на теренното проучване за 6 месеца 2022/23 г., са подчертани в червено. Вложка: Местоположение на района за изследване на Наска в днешно Перу. Кредит: Masato Sakai et al. / Proceedings of the National Academy of Sciences, 2024 г
В нова статия Масато Сакай (Masato Sakai) от университета Ямагата, заедно с колеги от Съединените щати, Франция и Япония, съобщават за пробив в скоростта на откриване на геоглифи на платото Наска. Използвайки изкуствен интелект, изследователите идентифицират повече от 1300 потенциални геоглифа, които оценяват като много вероятно да съществуват. Учените са използвали получения набор от данни по време на сезона на полевите изследования, който се провежда на платото Наска през септември 2022 г. - февруари 2023 г.
В резултат на това, над 1440 работни часа, археолозите идентифицират 303 неизвестни досега фигуративни геоглифа, както и 42 нови геометрични фигури. Освен това, 178 от 303 фигуративни изображения са обекти, които са идентифицирани от обучения модел като потенциални геоглифи. Освен това учените откриват още 66 геоглифа благодарение на машинното обучение, но моделът не е разпознал тези конкретни обекти в изображенията, но идентифицира места, където археолозите откриват група от няколко съседни изображения.
Изследователите са открили останалите 59 геоглифа без помощта на модела. Археолозите не са имали време да проверят други 968 кандидати за геоглифи, идентифицирани чрез машинно обучение, така че може би през следващите полеви сезони броят на откритите обекти също ще се увеличи значително.
Новооткритите геоглифи са по-малки и по-стари от линиите на Наска и други фигури, открити до момента, които изобразяват огромни геометрични фигури, простиращи се на няколко километра, или диви животни, дълги средно около 90 метра. Новите изображения обикновено изобразяват хуманоидни фигури и опитомени животни с дължина около 9 метра. Някои дори намекват за човешки жертви, изобразявайки обезглавени глави и косатки, въоръжени с остриета.
"На някои керамични съдове от периода Наска има сцени, изобразяващи косатки с ножове, които отрязват човешки глави. Така че можем да позиционираме косатките като същества, които извършват човешки жертвоприношения", обяснява Масато Сакай.
Кредит: Masato Sakai et al. / Proceedings of the National Academy of Sciences, 2024 г
Извършената работа според учените е направила възможно увеличаването на темпото на откриване на фигуративни геоглифи на платото Наска. Според тях между 1940-те и началото на 2000-те години археолозите са откривали средно около 1,5 фигуративни геоглифа годишно, а между 2004 и 2020 г. процентът се е увеличил до почти 18,7 изображения годишно, което се дължи основно на подобряването на качеството на въздушните снимки. Новият подход дава възможност тази цифра да се увеличи около 16 пъти, благодарение на което общият брой на известните фигуративни геоглифи се увеличава с около 70% - от 430 на 733 броя.
Скоростта е от решаващо значение, тъй като много геоглифи "могат да бъдат унищожени заради селскостопанската експанзия, развитието на градовете и генерирането на вятърна енергия“, смята Дейвид Бересфорд-Джоунс (David Beresford-Jones) от Университета в Кеймбридж.
Геоглифите на платото Наска са много разнообразни. Например едно от най-забележителните открития за последните пет години беше гигантско изображение на котка, достигащо приблизително 37 метра дължина.
Справка: AI-accelerated Nazca survey nearly doubles the number of known figurative geoglyphs and sheds light on their purpose; Masato Sakai, Akihisa Sakurai, Siyuan Lu, +3, and Marcus Freitag; Proceedings of the National Academy of Sciences September 23, 2024; 121 (40) e2407652121; https://doi.org/10.1073/pnas.2407652121
Източник: AI discovers hundreds of ancient Nazca drawings in Peruvian desert, New Scientist
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари