Археолози откриват следи от Рагнарьок в реалния свят

Ваня Милева Последна промяна на 14 октомври 2024 в 00:00 2723 0

Рагнарьок

Кредит Wikimedia Commons

"Рагнарьок" - илюстрация

Археолози са открили следи от климатично бедствие преди 1500 години, което може да е вдъхновило легендата за Рагнарьок от скандинавската митология.

Рагнарьок е поредица от събития и природни бедствия, които завършват с потапянето на Мидгард и гибелта на Один, Тор, Тир, Фрейр, Хаймдал и Локи.

Легендата се появява за пръв път във Вьолуспа, една от Поетичните Еди от исландския Codex Regius, в която се разказва за сътворението на света, края на дните и прераждането.

Според статия, публикувана в списанието Journal of Archaeological Science Reports, Рагнарьок може да се корени в реално климатично събитие, предизвикало намаляване на населението на Дания преди 1500 години.

В средата на VI в. от н.е. на американския континент са извършени две големи вулканични изригвания, при които в стратосферата са изхвърлени големи количества пепел и серен диоксид, които са предизвикали радикална промяна към по-студен климат в Северното полукълбо.

Съвременни сведения от китайски хроники описват, че слънцето свети бледо и студено като луната, зърнените култури не узряват, а звездите са забулени за повече от година поради частиците вулканичен материал, които все още се намират в стратосферата.

Учени от Националния музей провеждат дендрохронологично изследване на проби от датски дъб, за да разберат влиянието на климатичните промени върху растежа на пръстените на дърветата и дейността по изсичане на дърветата в периода между 300 и 800 г. от н.е.

Тези проби са съпоставени с хронологиите на ледените ядра от Гренландия, които преди това са използвани за датиране на исторически вулканични изригвания чрез проследяване на аерозолните отлагания и количествата сярна киселина чрез валежите.

Проучването установява, че през трите години между 539 и 541 г. от н.е. дървесните пръстени показват спад в растежа на дърветата и показват силно глобално застудяване, което е повлияло на условията за растеж. Те предполагат и промяна в земеползването под формата на изоставяне и залесяване на иначе обработваеми земи.

"Хронологиите подчертават климата като обяснителен фактор за обществените промени, открити в археологическия материал, като например промени в селищните структури и материалността, залесяването и ритуалните практики в средата на VI в.", пишат авторите на изследването. 

Археологическите данни от този период показват също така увеличаване на ценните предмети и находищата на съкровища, заровени в цяла Дания.

Археолозите предполагат, че тези находища може да са били церемониални дарове, предназначени за връщане на слънцето, тъй като хората в Дания може да са очаквали Fimbulwinter, предчувстващата прелюдия към събитията от Рагнарьок.

Справка: Farming during turbulent times: Agriculture, food crops, and manuring practices in Bronze Age to Viking Age Denmark; Mette Marie Hald, Amy Styring, Morten Fischer Mortensen, Tom Maltas, Doris Vidas, Peter Steen Henriksen, Anders Pihl, Peter Mose Jensen, Lotte Bach Christensen, Jesper Hansen, Scott Dollar, Torben Egeberg, Michael Borre Lundø, Niels Haue, Eivind Hertz, Rasmus B. Iversen, Thomas Jørgensen, Inge Kjær Kristensen, Lutz Klassen, Niels Algreen Møller, Vibeke J. Pedersen, Mads Ravn, Katrine Vestergaard, Mads Dengsø Jessen; Journal of Archaeological Science Reports Volume 58, October 2024, 104736, https://doi.org/10.1016/j.jasrep.2024.104736 

Източник: Archaeologists uncover traces of real world Ragnarök, Нeritage daily

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !