Богато съкровище в погребението на тракийски войн е открито край Тополовград

Ваня Милева Последна промяна на 27 август 2024 в 00:00 5035 0

Гробницата на воина датира от 1 век сл. н. е. и съдържа богато украсени погребални предмети и дарове. Те включват няколко оръжия, златна диадема, златен пръстен, декоративен нож, нагръдник, златна огърлица и няколко полускъпоценни камъка.

Кредит Община Тополовград

Гробницата на воина датира от 1 век сл. н. е. и съдържа богато украсени погребални предмети и дарове. Те включват няколко оръжия, златна диадема, златен пръстен, декоративен нож, нагръдник, златна огърлица и няколко полускъпоценни камъка.

Гробница с богато украсени погребални дарове на тракийски войн е открита в село Капитан Петко войвода, община Тополовград, при спасителни разкопки на терен, предназначен за фотоволтаици.

Разкопките са ръководени от Даниела Агре, археолог в Тракийския отдел на Националния археологически институт.

Траките са индоевропейски народ, населявал Балканския полуостров от ранната бронзова епоха. Римляните завладяват териториите на траките и в средата на I век създават римската провинция Тракия. Елинизирани или романизирани, до VI век траките постепенно са превърнати в ромеи. 

Траките често са служили в римските войски, особено в конницата и леката пехота. След завършване на службата си, тракийските войници са били заселвани в римски колонии или са получавали земя, като по този начин са се интегрирали в римското общество.

Според археолозите гробницата на воина датира от 1 век сл. н. е. и съдържа богато украсени погребални предмети и дарове. Те включват няколко оръжия, златна диадема, златен пръстен, декоративен нож, нагръдник, златна огърлица и няколко полускъпоценни камъка.

Даниела Агре обяснява, че съдържанието на гробницата е бойно снаряжение на воина, включително ловен нож, украсен със скъпоценни камъни и мотиви, уникални за римската епоха, без аналог сред известни екземпляри в България.

Намерени са богато украсени погребални предмети и дарове в гробницата на тракийски войн, открита в село Капитан Петко войвода. Кредит: Община Тополовград

Разкопките в съседство с погребението разкриват останки на кон, което показва, че воинът е бил тракийски конник, както често се вижда на древни релефи в римския свят.

Откритите предмети и артефакти са изпратени в музея в Тополовград, където ще бъдат консервирани и ще бъде уредена постоянна експозиция.

Източник: Община Тополовград

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !