Над 500 антични монети и златен шаблон за изработка на бижута са открити в Пловдив

БТА Последна промяна на 17 август 2024 в 07:31 4729 0

Над 500 антични монети и златен шаблон за изработка на бижута са открити в Пловдив

Кредит Радио Пловдив

Над 500 антични монети и златен шаблон за изработка на бижута са открити в Пловдив

Археолози откриха в Пловдив над 500 антични монети от различни периоди и златен шаблон за изработка на бижута.

Монетите са открити при археологически разкопки в подножието на Стария град, до Източната порта на Филипопол, предаде БТА.

Пловдив е древен град, построен около 7 хълма. Той е признат за едно от най-старите селища в Европа, с доказателства за обитаване, достигащи до 6-то хилядолетие пр.н.е. Градът е бил известен като Филипополис, след като е бил завладян от Филип II Македонски през 4 век пр.н.е.

Първоначално тракийско селище на брега на река Марица, Пловдив има бурна история и е бил превземан в миналото от перси, гърци, келти, римляни, готи, хуни, българи, славяно-викинги, кръстоносци и османци.

Ръководителят на разкопките Десислава Давидова обяснява в интервю за БТА, че монетите са на около 100 метра от Източната порта на Филипопол и най-вероятно представляват малка работилница, подобна на тези от Възраждането.

Снимка: БТА

Според Давидова обектът е изключително очарователен, особено като се има предвид, че в Пловдив има културни пластове, които достигат дълбочина до седем метра. Работната дълбочина на това място е приблизително 6,5 метра. Има открити допълнения от няколко епохи, включително елинистическата (3–1 век пр.н.е.) и римска.

Намерените монети са предимно бронзови и доказват, че районът е обитаван от повече от 2500 години.

"Монетите подлежат на реставрация и не мога да кажа дали са само бронзови, защото понякога сребърните монети имат дебела патина и трудно се идентифицират на терен"“, обяснява Давидова.

Златният шаблон е открит във вторична изкопана яма и все още не е анализиран, тъй като мястото има множество напластявания. Шаблонът определено не е за производство на монети. Вероятно е бил направен за декоративни цели и превърнат в вид бижу. Намерен е и много керамичен материал от различни епохи.

"Това са малки работилници, различни от тези в югоизточната част на града, където се е извършвашвало друг тип производство. Това е основно мястото, където селището се е развило преди идването на римляните и затова е от особен интерес," котбелязва Давидова в изявление за БТА.

В началото на теренните проучвания на обекта е открит и специален надпис. Най-вероятно става дума за почетен надпис от пиедестал за статуя от времето на император Септимий Север (193-211 г.), смята д-р Николай Шаранков, специалист по епиграфика. Също така ще бъде сформиран специален екип, който да анализира надписа.

Източник: https://www.bta.bg/en/news/727079-archaeologists-find-500-coins-in-plovdiv-s-old-town 

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !