Два различни вида човешки предци са бродили преди 1,5 милиона години на едно и също място

Ваня Милева Последна промяна на 02 декември 2024 в 00:00 951 0

фосилни отпечатъци

Кредит Kevin Hatala/Chatham University

3D компютъризиран модел на повърхността на района близо до езерото Туркана в Кения показва фосилни отпечатъци от Paranthropus boisei (вертикални отпечатъци) с отделни отпечатъци от Homo erectus, образуващи перпендикулярна пътека.

Преди повече от милион години, в горещата савана, гъмжаща от диви животни, близо до брега на сегашното езеро Туркана в Кения, са се разминали два напълно различни вида хоминини, докато са търсили храна.

Учените знаят това, защото са изследвали вкаменелости на 1.5 милиона години, които са изровили, и са стигнали до заключението, че те представляват първия пример от два комплекта отпечатъци от различни хоминини, направени по едно и също време на древния езерен бряг. Откритието дава представа за човешката еволюция и как различните човешки видове са си сътрудничили и са се конкурирали помежду си, отбелязват учените.

"Хоминин" е по-нов термин, който описва подразделение на по-голямата категория, наречена хоминиди. Хоминините включват всички животни, изчезнали и живи, за които се смята, че принадлежат към човешката линия, възникнала след отделянето от предците на големите маймуни. Смята се, че това се е случило преди около 6 до 7 милиона години.

Откритието, публикувано наскоро в Science, предлага твърдо доказателство, че различни видове хоминини са живели едновременно във времето и пространството, припокривайки се, докато са търсели безопасност и храна в древната африканска савана. Следите са направени от хоминини, принадлежащи към видовете Хомо еректус (Homo erectus) и парантроп (Paranthropus boisei), двата най-разпространени живи човешки вида от епохата на плейстоцена, смятат изследователите.

Пътека от отпечатъци, за които се предполага, че са създадени от индивид Paranthropus boisei. Кредит: Neil Roach

Крейг Фейбел (Craig Feibel), автор на изследването и професор в катедрата по земни и планетарни науки и Катедра по антропология в Рутгерс, провежда изследвания от 1981 г. насам в този район на Северна Кения, богато на вкаменелости находище. Той прилага своя опит в стратиграфията и датирането, за да демонстрира геоложката древност на вкаменелостите отпреди 1,5 милиона години. Той също така интерпретира условията на отлагането на отпечатъка, ограничавайки преминаването на оставилите следите до няколко часа и показвайки, че те са се образували на същото място от меки седименти, където са били намерени.

Ако хоминините не са били едновременно, то те са прекосили брега в рамките на часове един от друг, отбелязва Фейбел.

Докато скелетните вкаменелости отдавна предоставят основното доказателство за изучаване на човешката еволюция, новите данни от фосилните отпечатъци разкриват интересни подробности за еволюцията на човешката анатомия и придвижване и дават допълнителни улики за древното човешко поведение и среда, коментира Кевин Хатала (Kevin Hatala), първи автор на изследването и доцент по биология в Chatham University в Питсбърг, Пенсилвания.

"Отпечатъците от вкаменелости са интригуващи, защото предоставят ярки моментни снимки, които оживяват нашите изкопаеми роднини", разказва Хатала, който изследва отпечатъци от хоминини от 2012 г. "С този вид данни можем да видим как живи индивиди преди милиони години, се движат в средата си и потенциално взаимодействат помежду си или дори с други животни. Това е нещо, което не можем да получим от костите или каменни инструменти."

Отпечатък, за който се предполага, че е създаден от индивид Paranthropus boisei. Кредит: Kevin Hatala/Chatham University

Хатала, експерт по анатомия на краката, установи, че отпечатъците на видовете отразяват различни модели на анатомия и движение. Той и няколко съавтори разграничават един набор от отпечатъци от друг, използвайки нови методи, разработени наскоро, които им позволяват да проведат 3D анализ.

Откритието е станало "малко случайно". Изследователите са открили фосилните отпечатъци през 2021 г., когато екип палеонтолози откриват фосилни кости на мястото.

Полевият екип обикаля местността след проливни дъждове. Те забелязват вкаменелости на повърхността и започват да разкопават, търсейки източника. Докато почистват горния слой на едно легло, забелязват следи от гигантски птици, а след което и първия отпечатък от хоминин. Организира се нов екип в отговор, който разкопава повърхността на отпечатъка през юли 2022 г.

Фейбел отбеляза, че отдавна се предполага, че тези изкопаеми човешки видове са съществували съвместно. Според фосилни записи, Homo erectus, пряк прародител на хората, е съществувал още 1 милион години. Paranthropus boisei обаче е изчезнал през следващите няколкостотин хиляди години. Учените не знаят защо.

И двата вида са имали изправена поза, ходели са на два крака и са били много пъргави. Все още се знае малко за това как тези съжителстващи видове си взаимодействат, както културно, така и репродуктивно.

Отпечатък, за който се предполага, че е създаден от индивид Homo erectus. Кредит: Kevin Hatala/Chatham University

Отпечатъците са важни, заявява Фейбел, защото попадат в категорията на "фосилни следи" - които могат да включват отпечатъци, гнезда и дупки. Фосилните следи не са част от организъм, но предоставят свидетелства за поведението му. Вкаменелостите, оставени от телата, като кости и зъби, са доказателство за минал живот, но често не се намират сега, където са били оставени, а нерядко са премествани от води или хищници.

Фосилните следи не могат да бъдат преместени, посочва Фейбел.

"Това доказва без съмнение, че не само един, а два различни хоминина са се разхождали по една и съща повърхност, буквално в рамките на часове един от друг", коментира Фейбел. "Идеята, че са живели едновременно, може да не е изненада. Но това за първи път се демонстрира. Мисля, че това е наистина важна находка."

Справка: Kevin G. Hatala, Neil T. Roach, Anna K. Behrensmeyer, Peter L. Falkingham, Stephen M. Gatesy, Erin Marie Williams-Hatala, Craig S. Feibel, Ibrae Dalacha, Martin Kirinya, Ezekiel Linga, Richard Loki, Apolo Alkoro, Longaye, Malmalo Longaye, Emmanuel Lonyericho, Iyole Loyapan, Nyiber Nakudo, Cyprian Nyete, Louise N. Leakey. Footprint evidence for locomotor diversity and shared habitats among early Pleistocene hominins. Science, 2024; 386 (6725): 1004 DOI: 10.1126/science.ado5275

Източник: A Fossil First: Scientists Find 1.5-Million-Year-Old Footprints of Two Different Species of Human Ancestors at Same Spot,  Kitta MacPherson, Rutgers University 

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !