Фокача: Неолитна кулинарна традиция, датираща от преди 9000 години

НаукаOFFNews Последна промяна на 27 ноември 2024 в 00:00 2417 0

Кредит Sergio Taranto

"Фокача" с животинска мазнина, експериментално изпечена в реплика на тава за лющене в куполна фурна.

Проучване, ръководено от изследователи от Автономния университет в Барселона и университета La Sapienza в Рим, показва, че по време на късния неолит, между 7000 и 5000 г. пр.н.е., изцяло земеделските общности в региона на Плодородния полумесец на Близкия изток са развили сложна кулинарна традиция, която включва печене на големи хлябове и "фокачи" с различни вкусове върху специални тави, известни на археолозите като тави за лющене на зърнени култури.

Проучването е публикувано в списание Scientific Reports и включва също служители от Milà i Fontanals Institution (IMF-CSIC) и университета в Лион (Франция).

Тава за лющене от Тел Хасуна, т, 6500-6100 г. пр. н. е. L=60 см. Кредит: Iraq Museum, Baghdad

Тавите за лющене са били съдове с голяма овална основа и ниски стени, направени от груба глина. Те се различават от обикновените тави по вътрешната си повърхност, която е с груби нарязвания, подредени повтарящо се и регулярно. Предишни експерименти, използващи реплики на тези тави и съдове за готвене, подобни на тези, открити в археологически обекти от изследвания период, вече могат да подскажат на изследователите тяхната функция.

Тези изследвания предполагат, че големи хлябове, приготвени с вода и брашно, може да са били изпичани в тези тави, поставени в куполни пещи за около два часа при първоначална температура от 420°C. Жлебовете по вътрешната повърхност биха улеснили изваждането на хляба след изпичане. Освен това големият размер на хлябовете, приблизително 3 кг, предполага, че вероятно са предназначени за обща консумация.

Изследователският екип анализира керамични фрагменти от тави за лющене от периода между 6400 и 5900 г. пр. н. е., за да идентифицира използването им като специализирани контейнери за печене на тесто на зърнена основа и дали тези теста биха могли да бъдат подправени с продукти като животинска мазнина (свинска мас или масло) или растително масло. Анализираните останки идват от археологическите обекти Мезра Телейлат, Акарчай Tepe и Тел Саби Абиад, разположени в района между Сирия и Турция. Анализите са извършени в университетите в Истанбул и Коч (Турция).

Проучването, базирано на различни видове анализи, дава ясни доказателства относно употребата на тези артефакти и естеството на храните, преработени в тях. По-специално, анализът на фитолитите (остатъци от силициев диоксид от растения) предполага, че зърнени култури като пшеница (Triticum sp.) или ечемик (Hordeum sp.), редуцирани до брашно, са били обработени в тези тави.

Освен това анализът на органичните остатъци показва, че някои от тавите са били използвани за готвене на храни, съдържащи съставки от животински произход, като животински мазнини, а в един случай и подправки на растителна основа. Състоянието на разграждане на остатъците предполага, че в най-малко два случая тавите са достигнали температури, съвместими с експериментално проверените за печене на тесто в куполни пещи.

И накрая, анализът на промените в употребата на керамичната повърхност позволява идентифицирането на употребата на износване, специално свързана с остатъците от хляб и други, свързани с остатъци от фокача със съответните подправки.

"Нашето проучване предлага ярка картина на общности, използващи зърнените култури, които са култивирали, за да приготвят хлябове и "фокачи", обогатени с различни съставки и консумирани на групи", обяснява Серджо Таранто (Sergio Taranto), водещ автор на изследването, част от докторска дисертация, проведена в Автономния университет в Барселона и La Sapienza.

"Използването на тавите за лющене, които идентифицирахме, ни кара да смятаме, че тази кулинарна традиция от късния неолит се е развила в продължение на приблизително шест века и се е практикувала в обширен район на Близкия изток", заключава изследователят.

Справка: Sergio Taranto et al, Unveiling the culinary tradition of 'focaccia' in Late Neolithic Mesopotamia by way of the integration of use-wear, phytolith & organic-residue analyses, Scientific Reports (2024). DOI: 10.1038/s41598-024-78019-9

Източник: Focaccia: A Neolithic culinary tradition dating back 9,000 years ago, Autonomous University of Barcelona

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !