Хомосексуалността очевидно няма нищо общо с възпроизводството на човешкия род, но запазването му в популацията се дължи на механизма, че липсата на интерес към тях, привлича женските, според биолог отв Държавния университет на Новосибирск и математик от INRIA (Лил, Франция), съобщава lenta.ru
Този механизъм е изразен от Александър Пушкин в "Евгений Онегин": "Колкото по-малко обичаш жена, толкова по-лесно тя ни обича ..."
Жана Резникова и Даниил Рябко се позовават на самоиндуциращия се еволюционен механизъм "Fisherian runaway".
Случайни мутации като например, опашката на пауна по някаква причина са привлекателни за женските. Да си носител на тази черта става изгодно, защото всички ги харесват. Избирайки такъв мъжки, женската иска и нейният син да бъде предпочитан за сексуален партньор както е неговия баща. В резултат на това, всяко следващо поколение ще има все по-украсена и пищна опашка и все повече ще се предпочитат такива самци от женските.
Снимка: wikimedia
Този механизъм, приложен към хомосексуалността, също започва с някаква случайна мутация - "липса на интерес" - в популация, в която мъжките и женските се избират помежду си като сексуални партньори. По време на ухажването, липсата на интерес към противоположния пол е сигнал, че индивидът е търсен, популярен и има репродуктивен успех. Женската, виждайки липсата на интерес от страна на потенциалния партньор може да заключи, че той е пренаситен от женско внимание, че има възможността да изберете друга, която е "по-добра" от нея. Тогава за нея става важно да привлече вниманието му, за да могат и общите им синове също да избират "по-добри" партньорки.
Необичайните сексуални предпочитания никога не не могат да обхванат цялата популация: колкото повече са техните привърженици, толкова повече спада сумарният интерес към тях. Всяка самка може да избира от голям брой "необичайни" кандидати и така те престават да бъдат интересни.
Сега учените планират да проведат експериментална проверка на хипотезата се сред животни.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
10.07 2015 в 17:58
10.07 2015 в 15:33
Последни коментари