Изследователи установяват, че хората подценяват доходите на най-богатите 1%

Ваня Милева Последна промяна на 18 септември 2024 в 10:21 2283 0

Изследователи установяват, че хората подценяват доходите на най-богатите 1%

Кредит Pexels

Изследователи установяват, че хората подценяват доходите на най-богатите 1%

Според проучване хората избирателно подценяват колко богати са най-богатите хора в света. Нарастващото неравенство в доходите в много страни се дължи на големите печалби на 1% от хората с най-високи доходи. В Съединените щати подкрепата за политики, които биха преразпределили богатството, не се е увеличила от 70-те години на миналия век, дори когато делът на доходите, притежавани от горния 1% от американците, е скочил от 10% на 19%.

Барнабас Шази (Barnabas Szaszi) и колегите му провеждат четири изследвания, за да проучат доколко добре хората разбират богатството, притежавано от другите. В едно от проучванията 990 жители на САЩ, набрани онлайн, са помолени да оценят минималните годишни прагове на доходите на домакинствата на различни проценти от американските печеливши.

Участниците са подценили праговете на доходите на 1 % от хората с най-високи доходи, но са били по-точни, когато са оценявали праговете на доходите на по-ниските проценти. Тези резултати се възпроизвеждат в проучване сред 834 граждани на САЩ, които са стимулирани да правят точни предположения с обещание за парични награди за точни отговори.

Изследването е публикувано в PNAS Nexus.

В две допълнителни проучвания на участниците са показани снимки и данни за доходите на членовете на измислено общество, което позволява на авторите да манипулират степента на концентрация на богатството в топ 1 %. Участниците подценяват средните доходи на 20 % от най-богатите, но не и на по-ниските квинтили.

Според авторите подценяването на доходите на горната част от разпределението на доходите може да се дължи отчасти на явление, известно като „нечувствителност към обхвата“, при което хората стават по-малко чувствителни към конкретни суми, като в съзнанието си заместват конкретните суми с обща категория като „богат“. Например милиардер, който печели още един милион, не се възприема по същия начин, както човек, който печели 50 000 долара годишно и изведнъж печели един милион долара.

Справка: Selective insensitivity to income held by the richest, PNAS Nexus (2024). DOI: 10.1093/pnasnexus/pgae333. academic.oup.com/pnasnexus/art … /3/9/pgae333/7756543

Източник: People underestimate the income of the top 1%, researchers find, PNAS Nexus

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !