Как са се обличали древните гърци през зимата?

Ваня Милева Последна промяна на 20 февруари 2025 в 00:00 1949 0

Древните гърци

Кредит Public Domain

Древните гърци са се обличали подходящо през зимата. Кредит: Картина от Алберт Кречмер и д-р Карл Рорбах (1882) Обществено достояние

Когато си представяме древните гърци, те често са облечени в леки хитони и сандали, както ги изобразяват статуите и по вазите. И макар че в Гърция е винаги по-топло, отколкото у нас, можем да си зададем въпроса: как са се обличали те през зимата?

Историческите и климатичните данни сочат, че климатът в Древна Гърция е бил подобен на днешния средиземноморски – горещи лета и меки зими. Въпреки това, студеното време не е било непознато за тях, макар и да няма много изображения на гърци в зимно облекло. Това се дължи на факта, че в изкуството естетиката и идеалната форма на тялото са били на първо място – особено при изобразяването на богове, герои и атлети.

Зимно облекло в Древна Гърция

Когато времето застудявало, древните гърци носели химатион (ιμάτιον) – голямо, дебело вълнено наметало, което се премятало през рамото и се увивало около тялото. То осигурявало топлина, без да ограничава движението. Жените също използвали допълнителни покривала, подобни на шал, нсречени епивлима, а богатите гърци носели версии на иматиона с дълги ръкави.

Младите мъже и войниците често носели хламида – по-малко вълнено наметало, което се закопчавало на едно рамо. През зимата се използвали по-дебели и тежки вариации на тази дреха.

Древните гърци не носели много шити дрехи, затова използвали игли, копчета и катарами, за да ги закрепват. Пояси, шалове и ленти също се използвали за пристягане и допълнителна защита от студа.

За топлината на краката през зимата древните гърци са имали различни практични решения. Перизома е долна дреха, която служи като основен слой облекло, носен както от мъже, така и от жени. Обикновено това е била проста кърпа, подобна на съвременните шорти или превръзки, и е осигурявала някаква защита срещу студа.

Те също така са увивали краката си с различни видове плат или ленени ивици. Химатионът е можело да бъде драпиран върху тялото и увит около долната част на краката. Хитонът, туника, носена от мъже и жени, е давала допълнителна изолация. 

Вероятно тези, които са живели в по-студени райони или тези, изложени на по-сурови условия, са си увивали допълнителни вълнени или по-дебели тъкани около краката си. Тези тъкани са били много по-плътни от обичайния лен или памук, използвани в лятното облекло. В някои случаи войниците и пътниците са носили по-специфични покривала за краката като гети или платнени ленти, вързани около прасците, за да запазят топлината.

Войниците използвали птеригес – кожени или платнени ленти, които се спускали от кръста и предпазвали бедрата от удари в битка, като същевременно осигурявали топлина.

Зимни обувки

През зимата сандалите били заменяни от затворени кожени обувки и ботуши, които се връзвали с каишки. Имало различни видове зимни обувки:

Арвели (ἀρβύλη) – къси ботуши

Вавкиди (βαυκίδες) – женски  скъпи обувки с цвят на шафран

Карбатини (καρβατίνη) – селски обувки от цяло парче кожа

Крепида (κρηπίς) – нещо средно между сандали и затворени обувки

Крупези (κρούπεζαι) – дървени обувки, които издавали звук при ходене

Ембас (ἐμβάς) или ембат (ἐμβάτης) – закрити ботуши, осигуряващи допълнителна защита

През зимата гърците понякога носели петасос – широкопола шапка, която ги предпазвала от студа и дъжда.

Снегът в гръцката митология

Снегът не бил непознат за древните гърци и дори намирал място в тяхната митология. Според Омир, Зевс изпращал сняг на земята чрез стрелите си. Съществувала е и нимфата Хионе (нейното име, χιόνι, означава сняг на гръцки). В различни митове тя е представяна като дъщеря на различни богове, включително на речния бог Нил и на Борея – бога на северния вятър. Според легендите тя била превърната в сняг като наказание или като божествен акт на справедливост.

Гърците възприемали снега като затруднение, особено по време на военни походи. В "Анабазис" на Ксенофонт се разказва за трудностите, които войниците срещали при преходи през заснежени местности. Те предпочитали да не воюват през зимата заради лошите атмосферни условия.

В същото време, в гръцката представа за идеалния свят – Елисейските полета, снегът не съществувал, което подчертава желанието им за вечен топъл и приятен климат.

Древните гърци не били напълно неподготвени за зимата – използвали дебели вълнени дрехи, обувки и покривала, за да се предпазят от студа. Въпреки това, изкуството и културните им представи често омаловажавали тежките климатични условия, като вместо това акцентирали върху красотата и хармонията на човешкото тяло.

Източник: What Did Ancient Greeks Wear in the Winter?, Philip Chrysopoulos

    Най-важното
    Всички новини