Стенописи от Бронзовата ера, открити на гръцки остров, показват маймуни от Азия, живеещи на хиляди километри оттам. Откритията предполагат, че древни култури, разделяни от голямо разстояние са търгували и обменяли идеи според публикацията в списание Primates.
Изображенията са част от стенописите в сграда в Акротири на гръцкия остров Санторини в Егейско море. Акротири е селище от Минойската цивилизация, погребано под пепелта на вулканично изригване около 1600 г. пр.н.е.
Много от стенописите изобразяват маймуни, но по онова време не е имало маймуни в Древна Гърция. По-голямата част от животните са определени като египетски видове, например зелен павиан. Това е логично, тъй като Египет е в контакт с Минойската цивилизация, която се простира на няколко егейски острова. Но другите видове са по-трудни за разпознаване.
Мари Никол Пареха (Marie Nicole Pareja) от Университета на Пенсилвания във Филаделфия, работи заедно с приматолози, за да изследва отново мистериозните рисунки на маймуни. Една се отличава особено.
"Когато погледнаха стенописите, всички веднага единодушно казаха "това е лангур"," обяснява Пареха.
Екипът определя маймуната като Ханумански лангур (Semnopithecus). Освен със специфичната й козина, маймуната е изобразена и с опашката й в характерната S-образна позиция.
Хануманските лангури живеят в Южна Азия на територията на днешни Непал, Бутан и Индия, особено по долината на река Инд. По време на Бронзовата ера районът е дом на Харапската цивилизация, едно от най-важните общества на онова време. Въпреки че е била преминала възхода си, цивилизацията все още е била напреднала за времето си, с големи градове и сложни водоснабдителни системи.
Изглежда художникът на стенописите е виждал ханумански лангур. Но как? Дали минойските гърци са посетили долината на Инд?
"Няма да се изненадам ако някой ден в бъдещето открием доказателства за подобен директен контакт", обяснява Пареха, въпреки че в момента няма такива. Възможно е и обменът да е бил в обратната посока, но отново няма доказателство за това.
Възможно е Гръцката и Харапската култури да са били свръзани чрез Месопотамия, друга цивилизация на Бронзовата ера, на територията на днешен Ирак. Възможно е лангурите да са донесени към Месопотамия за менажерии и там пътуващите гърци да са ги видели.
"Тези връзки с далечни региони са доказателство за търговия с голям мащаб", обяснява Пареха. Дори през Бронзовата ера изглежда е имало засилен обмен на привидно далечни цивилизации.
Източник: New Scientist - Ancient monkey painting suggests Bronze Age Greeks travelled widely
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари