Каква е най-голямата тежест, която човек може да вдигне?

Ваня Милева Последна промяна на 31 юли 2024 в 00:00 5853 0

Хафтор Бьорнсон от Исландия е един от най-силните хора в света.

Кредит Wikimedia Commons

Хафтор Бьорнсон от Исландия е един от най-силните хора в света.

Най-силните тежкоатлети вдигат все повече килограми. Има ли граница на човешките възможности?

Светът се възхити, когато британецът Еди Хол вдигна 500 килограма през 2016 г. Хол бе първият човек, преодолял бариерата от половин тон – а след това, през 2020 г., исландският тежкоатлет Хафор Юлиус Бьорнсон надмина това постижение, повдигайки 501 кг.

Междувременно рекордът, вписан в книгата за рекордите Гинес, за най-голяма тежест, вдигната някога от човек, принадлежи на канадецът Грег Ернст, който през 1993 г. повдигна две коли заедно с водачите им на платформа, които общо са били 2422 кг.

Тези умопомрачителни рекорди повдигат въпроса: Каква е възможно най-голямата тежест, която може да вдигне човек?

Вероятно спортистите все още не са показали максималния капацитет на мускулите си и не е ясно каква може да бъде границата на човешката сила, са единодушни специалистите, интервюирани от Live Science.

Но едно е ясно - трудно е да се измери максималния мускулен капацитет на даден човек.

Мускулната сила може да бъде измерена с помощта на електромиографска (EMG) апарат, който записва електрическата активност, генерирана в мускула, както от нервните клетки, така и от свиването на мускулните влакна. Такива тестове могат да се извършват само лабораторноа, а EMG наблюдава само локализиран набор от мускули, така че не може да оцени мускулния капацитет на цялото тяло на човека.

"Трудно е да се определи тази граница", коментира Тод Шрьодер (E. Todd Schroeder,), професор по клинична физиотерапия в Университета на Южна Калифорния, който изучава как силата и мускулната маса могат да бъдат увеличени при възрастни хора. Единственият начин наистина да се определи мускулния капацитет е чрез непрекъснати тренировки - като се записват личните рекорди и след това се пробва дали може да се счупят, обяснява професорът пред Live Science.

"Ако някой каже: "О, мога да вдигна 200 килограма", аз си казвам, това е добре, но знам, че може да вдигне повече. Просто не знаем колко още."

Физически способността на човек да носи тежести зависи от актина и миозина, двата протеина, които позволяват на мускулите да се съкращават. Тези протеини са подредени в различни видове мускулни влакна, включително "бързи" и "бавни". Мускулната маса на човек и съотношението на тези влакна зависи от режима на тренировка, както и от биологични фактори като генетика и пол. Като цяло, колкото по-голяма е мускулната маса, толкова повече сила може да се генерира.

Елитните тежкоатлети достигат до границите на възможностите си, като непрекъснато увеличават мускулната си маса - обаче силата започва да не се увеличава в такава степен, а мускулната маса нараства все повече и в крайна сметка мускулите достигат своя лимит.

А понякога просто натрупването на мускулна маса не е достатъчно, обяснява Шрьодер. Парадоксално е, че понякога хората с по-малко телесно тегло вдигат повече тежести от хората с повече.

Един фактор, който силовите атлети трябва да преодолеят, е "нервно-мускулното инхибиране", което ограничава силата, с която мускулът може да се свие, за да предотврати нараняване. Проучванията установяват, че тази граница може да се повиши с тренировка за съпротива.

Друга част от загадката е, че освен физическата подготовка, тежкоатлетите трябва да преодолеят умствените блокади, за да вдигат все по-големи и по-големи тежести, отбелязва Шрьодер. Най-добрите щангисти са тези, които могат да премахнат тези задръжки и да се настроят в правилното психическо състояние, за да изпоилзват всичките си мускулни влакна, посочва Шрьодер.

"Ако се опитам да вдигна максималната тежест, която мога, да речем 90 кг, и след това успея да вляза в състояние, в което премахвам това нервно потискане, може да успея да вдигна 136 кг", обяснява като пример Шрьодер.

Този ефект е демонстриран в проучване от 2020 г., публикувано в списание Impulse.

Изследователите се опитват да определят дали положителната визуализация - техника, която включва мислено репетиране на положителни резултати - повлиява на силовите тренировки. Те набират 133 студенти спортисти и ги разделят на две групи. Първият е трябвало да си представи как вдига 110% от капацитета си на повдигане за поне пет минути на ден, докато слуша мотивираща музика. Втората група е контролна.

След три седмици атлетите се връщат в лабораторията. Тези, които са практикували положителна визуализация, са увеличили капацитета си на повдигане с поне 4,5 до 6,8 кг, докато тези в групата за сравнение са имали средно увеличение само с 2,2 кг.

"До известна степен може да вдигнете много повече, отколкото си мислите, ако имате правилно мислене", коментира Шьонфелд.

В света на вдигането на тежести спортистите многократно чупят собствените си рекорди на състезание.

"Опитвам се да не се изненадвам", споделя Шрьодер.

Справка: 

Neural inhibition during maximal eccentric and concentric quadriceps contraction: effects of resistance training; P. Aagaard,E. B. Simonsen,J. L. Andersen,S. P. Magnusson,J. Halkjær-Kristensen, andP. Dyhre-Poulsen; 01 DEC 2000 https://doi.org/10.1152/jappl.2000.89.6.2249

Examining the effects of group characteristics on energy expenditure in unstructured exercise settings; June 2004Journal of Sport and Exercise Psychology 26:S42-S43 26:S42-S43; researchgate.net

ИзточникWhat's the heaviest weight a person can lift?, Live Science

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !