Полски учени са създали впечатляваща 3D реконструкция на римската легионерска крепост в Нове (Novae), намираща се близо до Свищов. Възстановявайки надписите на паметниците в археологическия обект в 3D модел, изследователският екип разкрива как римската армия е използвала религиозната пропаганда.
Основана някъде след средата на първи век сл. н. е., първоначално Нове е една от малкото големи римски легионерски крепости по границата на империята, образуваща част от отбраната (limes Moesiae) по поречието на Дунав в Северна България.
Нове и околностите му. Кредит: L. Press, T. Sarnowski 1990.
Първи италийски легион е бил на гарнизон там до 430-те години. В рамките на крепостта, обхващаща почти 18 хектара, са открити останките от монументална сграда на щаба (Принципия), военна болница и бани, а многогодишните разкопки в Принципията са извадили на бял свят повече от 300 надписа от всякакъв вид.
Въз основа на откритията, направени в Нове, учените, участващи в проекта "In medio castrorum: Скулптурен и епиграфски пейзаж на централната част на легионерската крепост в Нове", са използвали инструменти за цифрово изобразяване, за да разкрият как древните надписи, статуи и паметниците са използвани за разпространяване на римска пропаганда.
Нове. Входът на basilica principiorum и реконструираните статуи. Кредит: J. Kaniszewski, Antiquity.
В изследването си, публикувано в Antiquity, учените обясняват, че "надписите са били представени в рамките на Принципията, която, освен своите практически административни функции, осигурява пространство за комуникация между войниците и божественото с помощта на надписите върху основи на статуи и олтари.
Пропагандните цели изискват внимателно планиране на позицията на надписите в рамките на ПринципияПринципията. Поставянето на паметник (финансиран от определени групи дарители) се отбелязвало с военна церемония.
Нове. Посвещение на Liber Pater от войник от Първи италийски легион. Кредит: Livius. Надписът гласи:
На Бог Светия
Свободен Отец,
пазителя
на Римската империя
и на легион I (Ital(ica)
Val(erius) Chaereas p(rimus) p(ilus)
Учените могат да определят защо са били издигнати определени статуи, изучавайки римските надписи. Особено информативна е една група паметници, поставени от примипилите (лат. Primus pilus от primus „първи“ и pilus „от манипулата на триариите“) е най-висшият центурион в римския легион и командир на първата центурия и първата кохорта.
Това са били най-високопоставените центуриони, отговарящи за военните доставки, а също и за религиозните дейности, чийто принос към ПринципияПринципията е свързан с финансовите разчети в края на службата им. Аналогични свидетелства са оставени и от примипилариите (късноримски граждански чиновници).
И двете групи са почитали Дионис или Liber Pater ("свободният баща"), бог на лозарството и виното, мъжката плодовитост и свобода, "който очевидно е бил важно божество, за което свидетелстват седем статуи и едно изображение, присъстващи в сградата от началото на V в.", пишат учените в изследването.
"Конкретното местоположение на статуята, изобразяваща определен текст, би определило реда на получаване на тази информация, допринасяйки за драматизма на религиозните церемонии.
Принципията в Нове. Напречният разрез на задната част на сградата с възпроизведените статуи Кредит: J. Kaniszewski, Antiquity.
Въпреки че една вярна цифрова реконструкция на скулптурната украса винаги ще съдържа хипотетични елементи, виртуалният модел, показващ връзката между надписите на паметниците в пространството, ще позволи на изследователите да проследят начина, по който визуалните стимули са били приемани от участниците в церемониите в Принципията. Той е потенциално полезен инструмент за по-нататъшни анализи като визуализация на церемонията, извършвана в Принципията.
Епиграфските свидетелства от Нове показват, че пропагандата в центъра на римската военен гарнизон е била контролирана от малка група хора чрез религиозни актове, свързани както с духовните, така и с практическите аспекти на военното обслужване. Детайлният анализ на съдържанието на епиграфските текстове, съчетан с познаване на материала, изработката или вида на статуята, изложена в сградата, ще разкрие нови идеи", заключават учените в своя труд.
Справка: Tomas, A., & Kaniszewski, J. (2023). Principia of the legionary fortress in Novae: Digital rendering as a tool for analysing Roman army religion and imperial propaganda. Antiquity, 1-8. doi:10.15184/aqy.2023.124
Източник: What Can The 3D Reconstruction Of The Principia At Novae Reveal About Roman Propaganda?
AncientPages.com
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари