Маймуни "предсказват" изборите в САЩ. Дали и хората не избират на база древни инстинкти?

Всъщност не е толкова невероятно, че маймуни могат да предсказват човешкия избор. Може би защото се ръководим по едни и същи инстинкти.

Александър Пенов Последна промяна на 30 септември 2024 в 13:59 2220 0

Освен всичко друго, на макаците са показвани снимки на Камала Харис и Доналд Тръмп, кандидати за президентските избори в САЩ през 2024 г.

Кредит Creative Commons, Yaoguang Jian

Освен всичко друго, на макаците са показвани снимки на Камала Харис и Доналд Тръмп, кандидати за президентските избори в САЩ през 2024 г.

Може да сте скептични, но според социолозите резултатите от новото изследване са „провокативни, но не и глупави“. Авторите твърдят, че поведението при гласуване се ръководи отчасти от генетични адаптации, които са ни общи с маймуните.

Учените си задали въпроса: начинът, по който хората гласуват, често не подлежи на рационално обяснение, но защо? Например, чертите на лицето и други физически качества могат да повлияят на избор, противоречащ на политическите възгледи. Тоест влиза в действие нещо несъзнателно, емоционално, на ниво интуиция. Бил Клинтън, 42-ият президент на Съединените щати, казва същото: "Американците предпочитат силните и грешните пред слабите и правилните."

Изследователите решават да тестват хипотезата си, че изборът е продиктуван от мъжествените черти на лицето на кандидата - голяма долна челюст, но по-малко изпъкнали скули - и че силата на такива доминантни черти се запазва  през цялата еволюция до Хомо сапиенс. 

„Макаците резус [...] нямат никакви познания за политическите кандидати или техните политики“, пише в статията им, която все още не е рецензирана. И все пак, те твърдят, че „при две снимки на кандидати маймуните прекарват повече време в разглеждане на губещия, отколкото на победителя“.

Може и да е било само 54 към 46, което не е особено необичайно, но технически това е по-добре от случайността. А трите маймуни изглеждат още по-добри, когато става въпрос за по-конкурентни избори, като правилно са избирали победителя в около 58% от случаите.

„Тази предубеденост на погледа предсказва не само резултатите от изборите, но и дела на гласовете на кандидатите“ пишат авторите.

Това може би не е толкова необичайно, колкото изглежда. В края на краищата, предишни изследвания вече са доказвали, че хората могат правилно да прогнозират изборните резултати на базата на бърза преценка на снимки на лица в около 70% от случаите - всъщност, дори малки деца могат да го направят.

Тогава защо макакът резус - животно, което поразително прилича на човека както по физиология, така и по поведение и чийто мозък отдавна се използва като модел за нашия - да не може да направи същото?

„Фактът, че 65-годишен човек гласува като 5-годишно дете, предполага, че в гените ни има нещо, което вероятно определя решенията“, заявява тази седмица пред Science социологът Джон Антонакис (John Antonakis) от Университета в Лозана, който не е участвал в изследването.

Според него резултатите може да са „провокативни“, но „не са глупави“.

Ако това е вярно, тогава какво може да се крие зад очевидната способност на маймуните да избират победител? Вероятно става дума за социалната йерархия на приматите.

Макаците предпочитат да не задържат погледа си дълго на доминиращи маймуни, а се фиксират по-дълго върху лицата на подчинените и женските.

„По този начин нечовекоподобните примати дават приоритет на визуалната социална информация и са чувствителни към знаци, свързани със социалната доминация“, посочва екипът в статията си.

С други думи, това не означава, че маймуните имат свръхспособности на предвиждане, а по-скоро, че хората са неспособни да преодолеят най-първичните си (приматски) инстинкти.

„Нашите открития потвърждават идеята, че избирателите инстинктивно реагират на еволюционно запазени визуални сигнали за физическа сила и мъжественост и че поведението на избирателите се формира отчасти от предците, които споделят с нечовекоподобните примати“, споделят авторите.

Всъщност екипът открива няколко слаби места в уменията за прогнозиране на маймуните. Те са били по-малко точни, когато в надпреварата са участвали жени или по-възрастни кандидати - по-специално, възрастта за хората обикновено означава мъдрост или компетентност (поне до известна степен), докато за макаците тя е по-скоро знак, че можете спокойно да бъдете пренебрегнати.

Хората гласоподаватели са склонни да предпочитат претендентите, а не действащите политици повече, отколкото предполага методът на макаците, както и демократите.

И накрая, разбира се, хората (поне понякога) вземат предвид социалните и политическите реалности, когато гласуват. Това може да се основава на интуитивна реакция към лицето, но ние избираме различни кандидати в зависимост от това дали страната ни е във война или не, кои личностни характеристики се ценят в нашето общество и дори колко пъти сме виждали лицето на всеки кандидат предварително.

В крайна сметка обаче знаем, че има само една причина, поради която сте кликнали върху тази статия: кой според маймуните ще спечели през ноември? И отговорът е... разочароващ.

„Беше на кантар“, споделя съавторът на изследването Майкъл Плат пред Science.

Все пак ние сме хора, а не макаци. В реалния живот, посочват изследователите, „други фактори, освен мъжествеността на лицето, допринасят за решенията при гласуване“.

Справка: Monkeys Predict US Elections; Yaoguang Jiang, Annamarie Huttunen, Naz Belkaya, Michael L Plat; doi: https://doi.org/10.1101/2024.09.17.613526; https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2024.09.17.613526v1.full.pdf 

Източник: Monkeys Enlisted To "Predict" US Elections By Staring At Candidates, Dr. Katie Spalding, iflscience.com

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !