
Артефакт, намерен в потънал през 1503 г. в Индийския океан кораб, се оказа най-старият в историята навигационен уред, наречен астролабия, съобщава BBC News.
Устройството е открито на кораба "Есмералда", който е част от флотилията на Васко да Гама. Неговите отломки са открити близо до брега на Оман.
Моряците от XV-XVI век са използвали астролабията, за да проследяват височината на Слънцето. Специалистите по подводна археология смятат, че откритата астролабия е направена между 1495 и 1500 година. Представлява диск с диаметър 17,5 сантиметра и дебелина по-малка от 2 милиметра.
"Това не приличаше на нищо, което сме виждали досега, но веднага разбрах, че е нещо много важно, защото се забелязва два герба върху него", споделя Дейвид Мърнс (David Mearns) от Blue Water Recovery, ръководител на разкопките.
"В единия веднага разпознах като португалския герб ... а в другия по-късно открихме, че е личният герб на Дон Мануел I, крал на Португалия по това време" - обяснява изследователят.
Изследователите още в началото предполагат, че намереният от тях артефакт е астролабия, но не успяват да намерят върху нея никакви навигационни знаци, които се използват за определяне на местонахождението на плавателния съд.
Маркерите са открити по-късно по време на по-задълбочено проучване.
Астролабия е астрономически уред, познат още от древногръцката епоха. Повечето историци смятат, че дължим изобретяването на уреда на древногръцкия астроном Хипарх през 2 век пр.н.е., а уредът за измерване на положението на звездите е създаден от Клавдий Птолемей (2 век).
По-късно арабите усъвършенстват астролабията и започват да я използват за определяне на часа, продължителността на деня и нощта, за някои математически изчисления и дори за астрологически изчисления. В периода на разцвет на арабския халифат (9 – 11 век) астролабиите са широко разпространени. За тяхната направа са необходими познания от областта на математиката (проективната геометрия, отчитане на сферичните небесни координати и др.) и астрономията (определяне на координатите на звездите, отчитане на движението на Слънцето и Луната и др.). Астрономията и другите естествени науки претърпяват бурно развитие в арабския свят в перида IX-XI век.
Астролабия от 16-ти век. Wikimedia Commons
Приблизително около Х-XI век астролабиите стават известни в западна Европа. Първо се използват арабски уреди, а по-късно те се изработват в европейски работилници. През 16 век при изработването им започват да се отчитат европейските географски ширини за да може този уред по-добре да бъде приспособен към тукашните условия. Европейските майстори занаятчии, подобно на арабските си предшественици, отделят специално внимание на художественото оформление на астролабията. Тя става модна и колекционерска вещ в кралските дворове.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
23293
2
28.10 2017 в 04:29
Не всичко което хвърчи, се яде.
23293
1
28.10 2017 в 04:24
Астролабията е работа на по-стари араби.
Последни коментари
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?
Kahles
Учен от НАСА създава двигател, работещ без гориво, което противоречи на законите на физиката
dolivo
Китай е разработил рядък, ултратвърд 6-ъгълен диамант