Първата напълно развита азбучна писменост се е появила на сцената около 500 години по-рано от това, което смятат археолозите.
Изглежда е намерено свидетелство за най-старата азбучна писменост в човешката история, доказателството са гравирани глинени цилиндри с дължина около 4 см, изкопани от гробница в Сирия от екип изследователи от университета "Джонс Хопкинс".
Общоприетата история на произхода на азбуката, каквато я познаваме, гласи, че през 1800 г. пр. н. е. говорещите семитски езици в Египет, знаейки за комбинацията от символи на египетската писмена система, които означават думи и символи, които означават звуци, създават своя собствена система и заимстват азбучната част от египтяните. Семитските езици са предшественици на повечето днешни близкоизточни езици.
По време на разкопки през 2004 г. в древния град Ум ел-Мара, разположен в днешна северозападна Сирия, професор Глен Шварц (Glenn Schwartz) и неговият екип откриха четири малки глинени предмета, които изглежда съдържат - след много внимателно изследване - азбучен надпис. Една от причините за такова изследване е, че предметите са открити в един от слоевете от ранната бронзова епоха на обекта, датиращ от 2300 г. пр. н. е. – 500 години преди подобна писменост да бъде известна.
Глинени предмети с размерите на пръст са открити по време на разкопки в древния град Ум ел-Мара. Гравираните символи може да са част от най-ранната известна азбука. Кредит: Glenn Schwartz, Johns Hopkins University
Археологическото откритие, което е представено на годишната среща на Американското дружество за отвъдморски изследвания (ASOR), разкрива, че най-старите известни примери за азбучна писменост са открити в Сирия.
Шварц, професор по археология в университета „Джонс Хопкинс“, който изучава как са се развили ранните градски райони в Сирия и как са възникнали по-малките градове в региона, е ръководил 16-годишните археологически разкопки в Тел Ум-ел Мара заедно с колеги от Амстердамския университет. При мащабните им разкопки са открити гробници, датиращи от ранната бронзова епоха. Освен глинените цилиндри изследователите откриват шест скелета, златни и сребърни накити, готварски съдове, връх на копие и непокътнати керамични съдове.
До керамичните съдове изследователите откриват четири леко изпечени глинени цилиндъра с нещо, което изглежда като азбучна писменост върху тях.
"Цилиндрите бяха перфорирани, така че си представям връв, която ги е привързвала към друг предмет, за да служат като етикет. Може би в тях подробно е описано съдържанието на съда, а може би и откъде е дошъл съдът или на кого е принадлежал", обяснява Шварц за цилиндрите. "Без възможност да преведем надписа, можем само да предполагаме", отбелязва Шварц.
Използвайки методи за датиране с въглерод-14, изследователите потвърждават възрастта на гробниците, артефактите и писмеността. Писмеността върху цилиндрите е датирана около 2400 г. пр.н.е., което е с около 500 години по-старо от най-старите известни примери за писменост. Тази писменост предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености. Това откритие преобръща познанията на археолозите за това откъде са се появили азбуките и променя разбирането за това как азбуките се споделят в различните общества.
"Преди това учените смятаха, че азбуката е била изобретена в Египет или около него някъде след 1900 г. пр. Но нашите артефакти са по-стари и са от друг район на картата, което предполага, че азбуката може да има съвсем различна история на възникване, отколкото смятахме", посочва Шварц. Новото откритие "показва, че хората са експериментирали с нови комуникационни технологии много по-рано и на различно място, отколкото сме си представяли досега", допълва професорът.
Глинени предмети с размерите на пръст са открити по време на разкопки в древния град Ум ел-Мара. Гравираните символи може да са част от най-ранната известна азбука. Кредит: Glenn Schwartz, Johns Hopkins University
Значението на тази находка се простира отвъд нейната възраст и произход.
"Азбуките направиха революция в писмеността, правейки я достъпна за хора извън царските особи и социалния елит. Азбучната писменост промени начина, по който хората живеят, как мислят, как общуват", обяснява Шварц.
Това откритие би могло да промени разбирането за ранните градски цивилизации, предоставяйки нов поглед върху начина, по който писмените системи са се развивали и са оказвали влияние върху обществените структури.
Самият Шварц е бил силно скептичен в началото, поставяйки под въпрос дали писмеността е наистина азбучна. Но очевидно не е клинопис, разпространената през този период писменост. И макар да има някаква прилика с египетските йероглифи, той казва, че имат много повече прилика със семитската азбука. Той също така обмисля възмножността предметите да са се появили в гробницата от по-късен период от време, но всичко останало там лесно може да се датира от ранната бронзова епоха, отбелязва професорът. Въпреки че това със сигурност не е окончателен случай за пренаписване на историята, Шварц смята, че си заслужава сериозно изследване.
Източник:
Oldest known alphabet unearthed in ancient Syrian city, Johns Hopkins University
Alphabetic writing may have begun 500 years earlier than believed, Johns Hopkins University
Oldest known alphabetic writing found on clay cylinders in Syria, JERUSALEM POST
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари