Нарастването на продължителността на живота в богатите страни се забавя

Алекснадър Пенов Последна промяна на 09 октомври 2024 в 00:00 3654 0

Възрастен мъж

Кредит Freerange Stock

Ерата на радикално удължаване на живота е приключила

Оставете настрана сензациите за нарастващия брой хора, които могат да доживеят до 100 години, защото увеличаването на продължителността на човешкия живот може би всъщност се забавя. Поне според едно проучване, което анализира данните за смъртността в десет държави или региони през последните три десетилетия.

"Има предели, до които можем да разширим границите на човешкото оцеляване", уверен е съавторът на изследването С. Джей Олшански, епидемиолог в Университета на Илинойс в Чикаго. "Ако живеете достатъчно дълго, ще се сблъскате с биологичния процес на стареене."

Той твърди, че ерата на така нареченото радикално удължаване на живота е приключила. Някои изследователи обаче не са съгласни с това мнение и посочват, че медицинската наука все още може да намери начин да надхвърли възрастовите граници.

Напредъкът в общественото здраве и медицината през ХХ век увеличава продължителността на човешкия живот с около три години на десетилетие. Но Олшански и други отдавна твърдят, че този темп на подобрение не е устойчив, въпреки по-оптимистичните прогнози, които предвиждат, че повечето деца, родени през ХХІ век, ще живеят 100 и повече години. Но това е трудно да се потвърди, защото единственият начин да се уверим в това е да изчакаме достатъчно хора да умрат или да не умрат.

Заедно с колегите си Олшански публикува за първи път идеята, че продължителността на човешкия живот има краен предел през 1990 г.

"Чакахме 30 години, за да проверим това", разказва изследователят. "И сега разполагаме с категорични доказателства, че хипотезата за ограничената продължителност на живота е правилна".

Тези данни се основават на броя на регистрираните смъртни случаи в частите на света с едни от най-високите очаквани продължителности на живота, включително Хонконг, Япония, Южна Корея, Австралия, Франция, Италия, Швейцария, Швеция, Съединените щати и Испания. Анализът разглежда периода от 1990 г. до 2019 г., за да се избегне изкривяващото въздействие на пандемията COVID-19.

Екипът установява, че темпът на подобряване на продължителността на живота през десетилетието 2010-19 г. е спаднал под този, наблюдаван между 1990 и 2000 г. Хората все още живеят по-дълго, но не толкова дълго. Всъщност при всички популации, с изключение на тези на Хонконг и Южна Корея, десетилетното увеличение на продължителността на живота се е забавило до под две години.

Като цяло проучването установява, че децата, родени след 2010 г., имат сравнително малък шанс да доживеят до 100 години (5,1% за жените и 1,8% за мъжете). Най-вероятната кохорта, която ще доживее цял век, са жените в Хонконг с 12,8% шанс.

Можем ли да преодолеем стареенето?

Ясно е, че по-нататъшното удължаване на средната продължителност на живота е трудно, тъй като това би наложило изследователите да намерят лечение за болестите, които засягат по-възрастните хора, смята Дмитрий Жданов, демограф в Института за демографски изследвания "Макс Планк" в Рощок, Германия. Заедно с колегата си Домантас Ясилионис той е автор на съпътстващ коментар към статията. Двете статии са публикувани в Nature Aging.

Но според Жданов Олшански е твърде песимистичен по отношение на възможния напредък.

"Въпреки че да се направи нов скок може да е трудно, бързото развитие на новите технологии може да доведе до неочаквана здравна революция", отбелязва Жданов.

Той коментира, че преди сто години малцина изследователи са предполагали, че детската смъртност може да бъде намалена значително. Но напредъкът във ваксините, образованието и общественото здравеопазване е довел до намаляване на процента на смъртност от повече от 20 % през 1950 г. до по-малко от 4 % в момента.

"Ако не можем да си представим нещо, това не означава, че то е невъзможно", подчертава Жданов.

Проучването разкрива и "шокиращо" според Олшански намаляване на средната продължителност на живота в САЩ през десетилетието, започнало през 2010 г. - тенденция, която се наблюдава при толкова дълголетници само след екстремни събития, като например война, от 1900 г. насам. Намаляването на продължителността на живота в Съединените щати се дължи на нарастващия брой смъртни случаи, причинени от заболявания като диабет и сърдечни болести, при хора на възраст приблизително от 40 до 60 години.

"Това показва, че сред някои подгрупи от населението се случва нещо доста негативно, което води до понижаване на средната стойност, тъй като по-богатите и високообразовани подгрупи всъщност се справят по-добре", добавя Олшански.

Справка:

  1. Olshansky, S. J., Willcox, B. J., Demetrius, L. & Beltrán-Sánchez, H. Nature Aging https://doi.org/10.1038/s43587-024-00702-3 (2024).

    Article  Google Scholar 

  2. Christensen, K., Doblhammer, G., Rau, R. & Vaupel, J. V. Lancet 374, 1196–1208 (2009).

    Article  Google Scholar 

  3. Olshansky, S. J., Carnes, B. A. & Cassel, C. Science 250, 634–640 (1990).

    Article  PubMed  Google Scholar 

Източник: Life expectancy rise in rich countries slows down: why discovery took 30 years to proveDavid Adam, nature.com

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !