Чували ли сте за "котешко пиано"?
Отец Кирхер съобщава в книга VI на Musurgia Universalis за художник, който изобретил, за да разсее меланхолията на принц, котешко пиано. Вместо струни неговият инструмент съдържал множество котешки опашки, вмъкнати в тесни улеи с чукчетата, съответстващи на клавиши, които имат на краищата си остър връх. Котките се избират по пол и възраст и се подреждат една до друга в отделни кутии според височината на гласа им.
Под пъргавите пръсти на пианиста върховете на чукчетата изкусно атакуват опашките на животните. Те отговарят първо с мяукане бързо и рязко, но след това, разгневени от честотата на убождането, се променят, в кресчендо е ринфорзандо, в звуци, които могат да оживят и най-мрачния дух и да накарат дори мишките да затанцуват.
Изглежда като фантазия на някой луд.
Но точно подобна перверзна чудесия е била използвана от психиатри, като германския лекар от XVIII век Йохан Кристиан Райл, който, както съобщава The Guardian, "пише, че устройството е имало за цел да разтърси психично болни пациенти, които са загубили способността да се съсредоточават, извеждайки ги от "фиксирано състояние" към "съзнателно осъзнаване" (conscious awareness).
Не е шега, очевидно д-р Райл е бил сериозен, когато в наръчник за лечение на психични заболявания от 1803 г. пише, че пациентите могат "да бъдат поставени така, че да седят с пряка видимост към изражението на котката, когато психиатърът свири фуга" на адския инструмент.
Кредит: La Nature, ibid.; Gaspar Schott, Magia Univeralis, Book II (1659); Franz van der Wyngaert, “La lecture du grimoire” (early 17th c.)
Това е изключително жесток и безсмислен експеримент, който вероятно никога не се е състоял. Но странната идея за котешкото пиано, не се е породила от заблудите на един садистичен психиатър.
Кредит: La Nature, ibid.; Gaspar Schott, Magia Univeralis, Book II (1659); Franz van der Wyngaert, “La lecture du grimoire” (early 17th c.)
Предполага се, че тя е измислена от немския полиглот и учен-йезуит Атанасиус Кирхер (1602-1680), наричан "последният ренесансов човек", който е направил пионерни открития в областта на микробиологията, геологията и сравнителната религия.
Той е бил сериозен учен и човек на науката. Може би неговият Катценклавир (Katzenklavier на немски "котешкото пиано") е бил замислен като лоша шега, която другите са приели сериозно - и то за много дълго време.
Биографът на Кирхер признава, че при цялата му несъмнена гениалност някои от неговите "актуални идеи днес изглеждат безумно погрешни, ако не и просто странни", но според според него Кирхер е бил по-скоро ексцентрик, а не психопат.
От гледна точка на котките вероятно няма друг начин да се опише котешкото пиано, освен като зловещо, ужасяващо устройство за мъчения, а тези, които могат да го използват - като чудовищни злодеи.
Можете да чуете как котешкото пиано може да звучи в действителност в този опит да се пресъздаде процеса с помощта на котки играчки.
Дейвид Макнами (David McNamee) от The Guardian посочва и други, вероятно апокрифни истории, в които се предполага, че котките са били използвани като инструменти.
Няколко композитори са били вдъхновени от котките си и произведенията на Адриано Банчиери, Адам Кригер, Карло Фарина, Джоакино Росини съдържат "мяукащи" аранжименти за глас и други инструменти.
Котешката фуга на Доменико Скарлати има за съавтор на котката на композитора! Котката му Моги се е поразходила малко по клавишите, което подсказва първите три такта от творбата, оставяйки Скарлати да довърши останалото.
В днешните модерни времена има няколко "котешки пиана" за iPhone и нито едно от тях не включва изтезанията на котки – те са просто малко странни. Kотешкото пиановдъхновява и отличната анимация, разказана от Ник Кейв, The Cat Piano, с няколко измислени анимирани, ходещи, говорещи и пеещи котки.
Гледайте кратката анимация, в която Ник Кейв чете стихотворение на Еди Уайт за талантливи котки певици, които мистериозно изчезват, почерпени от човек за "клавесин на злото, най-жестокия инструмент, който се е раждал от сивия мозъчен бульон на човек". Историята има всички страхове и интриги на най-добрите произведения на Едгар Алън По и именно на такава среда на готически ужас принадлежи и Катценклавир.
Източник:
A Musical Instrument Made Out Of Cats | The Katzenklavier, Рeakd.com
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари