Нов генетичен анализ, направен от международен екип от учени, помогна да се развенчае популярен 200-годишен мит за Каспар Хаузер, чиято самоличност е една от най-големите загадки в историята на Германия.
Каспар Хаузер е младеж, който се появява сякаш от нищото в Германия през 1828 година. Той твърди, че е израснал изолиран, като пленник, в подземие и е бил обгрижван от тайнствен мъж, когото никога не е виждал. Без да може да говори или пише, той носел анонимно писмо, в което пишело, че е бил държан в пълна изолация още от бебе.
Историята привлича любопитството на обществеността и превръща Хаузер в знаменитост. Това внимание се засилва, когато кралят на Бавария Лудвиг I нарежда той да бъде охраняван денонощно, за да бъде защитен. Това подхранва спекулациите, че истинската му самоличност може да е на потомък на дома Баден.
Кралска конспиративна теория
"Теорията за принца“ гласи, че Хаузер може да е син на великия херцог Карл. Смята се, че той е бил отвлечен и подменен като новородено, като е бил заменен с фатално болно бебе, което е починало само на няколко седмици. Това би поставило Хаузер в ролята на законен наследник на трона и би променило родословието на владетелите на Великото херцогство.
Оттогава насам историците обсъждат загадката на самоличността на Хаузер. С появата на технологията за снемане на пръстови отпечатъци от ДНК в края на ХХ век учените се присъединяват към усилията за разрешаване на загадката.
Въпреки това многобройните ДНК анализи на проби от коса и кръв, взети от дрехите му, извършени през последните 30 години, дават противоречиви резултати. Поради съмненията за автентичността на дрехите или за това, че може да са били замърсени при музейни процедури, през 2000 г. е взето решение да се направи ново независимо проучване.
Ограниченията в извадката и технологията по онова време означават, че резултатите са нееднозначни. В това проучване е направена нова извадка, като са използвани много по-нови техники.
Портрет на Каспар Хаузер. Кредит: Getty Images
Нови криминални методи
Сега екип от учени, сред които и професор Тури Кинг (Turi King), директор на Центъра за еволюция "Милнър" в университета в Бат, известна с работата си по идентифицирането на крал Ричард III (гост на Софийския фестивал 2016), използва постиженията на криминалните методи, които позволяват да се анализират много по-малки фрагменти от древна ДНК.
Подобрената чувствителност на техниките означава, че може да се анализира ДНК от нишките на косата поотделно, вместо да обединяват пробите, като проверяват съответствието на последователностите и подобряват точността на резултатите.
Те също така сравняват резултатите си с предишни изследвания, при които са използвани кръвни проби, взети от дрехите на Хаузер, изложени в музея "Каспар Хаузер".
Екипът анализира следи от митохондриална ДНК (мтДНК), която се предава по майчина линия, и успява недвусмислено да докаже, че типът мтДНК на Хаузер не съвпада с този на членовете на фамилията Баден.
Професор Тури Кинг е експерт в областта на анализа на древна ДНК и генеалогията. Преди това е работила в университета в Лестър и е ръководила изследователския екип, който идентифицира останките на крал Ричард III, след като те бяха открити на паркинг в града. Тя е съавтор на поредицата на BBC Two "Семейни тайни на ДНК", която използва ДНК технологията за разрешаване на семейни загадки, свързани с произхода и изчезнали роднини. (прочетете интервюто в нея на Калоян Константинов "ДНК приключението на един Шекспиров злодей")
"След смъртта нашата ДНК се разгражда на все по-къси фрагменти, докато не остане нищо за секвениране. Методите за ДНК анализ, налични през 90-те и началото на 2000-те години, работят добре с дълги ДНК фрагменти, но не дават последователни резултати, когато правят ДНК анализ на различните предмети от Хаузер. Наистина е вълнуващо, че успяхме да използваме най-новите методи, за да отговорим на въпроса и да отхвърлим теорията за принца", коментира Тури Кинг.
Истинската самоличност на Каспар Хаузер обаче остава загадка.
"За съжаление данните ни все още не могат да ни кажат кой е бил той! Типът на митохондриалната му ДНК е западноуралски, но не можем да го ограничим до географски регион. Така че той все още остава загадка по отношение на произхода си", допълва професор Кинг.
Източник: New DNA analysis helps bust 200-year-old royal conspiracy theory, phys.org
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари