По време на археологически работи, извършвани на 2 км югоизточно от древната столица Мемфис, в съвременния град Мит-Рахина, учените откриват статуи на древноегипетски богини и фараон Рамзес II, както и няколко блока, покрити с релефи.
Мемфис е бил столица на Древен Египет в Старото царство и остава важен град през цялата история на Древен Египет.
Генералният секретар на Върховния съвет по антиките, Мустафа Вазири, заяви, че статуите са изработени от розови и черни гранити, както и варовик.
Кредит: Ministry of Tourism and Antiquities
Археолозите съобщават също, че са открили варовикови блокове, датирани от коптската ера, което показва, че блоковете са рециклирани в по-късни епохи.
Вазири добавя, че при разкопките е открита и статуя на фараона Рамзес II, която е придружена от редица статуи, представляващи различни божества. Сред тях са богинята-воин Сехмет, която е била разглеждана като покровителка на фараоните и ги е водила във войни и битки, и небесната богиня Хатор, която фараоните са приемали като символична майка и майка на бога на Слънцето Ра.
Открита е и статуя на Птах, който е бил смятан за бог - демиург и съществуващ преди всичко друго.
Изкопните работи ще продължат, докато не бъдат запазени всички археологически парчета и паметници на обекта, допълват от Министерството на туризма и антиките.
Рамзес II се счита за един от най-могъщите фараони от Деветнадесетата династия и Новото царство, както и за един от най-дълго живелите монарси в Древен Египет. През ранната част на управлението си Рамзес II се фокусира предимно върху изграждането на градове, храмове и паметници, оставил е трайно наследство, което може да се види и днес.
Управлението му обаче е известно и с няколко успешни военни експедиции, които той предприема в Левант, Либия и Южна Нубия. Археолозите смятат, че той заема престола в късните си юношески години, управлявайки Египет от 1279 г. пр. н. н. до 1213 г. пр.н.е.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари