Българска академия на науките и в. „Стандарт“ организираха обществена дискусия на тема „Научните чудеса на България - иновации, престиж, бъдеще“, която се проведе на 3 юни 2015 г. в Големия салон на БАН.
Събитието събра представители на изпълнителната власт, научната общност, ректори на висши учебни заведения, директори на гимназии, представители на фирми, които инвестират в иновации, директори на институти на БАН, координатори на Националната академична мрежа и млади талантливи учени. С изказване в дискусията се включи и вицепрезидентът на Р България г-жа Маргарита Попова, която подчерта, че науката и образованието са отговорни пред обществото, но и политиците трябва да бъдат включени в училището по родолюбие и реализиране на успешни политики за създаване на наука и знание.
Модератори на дискусията бяха акад. Стефан Воденичаров – председател на БАН, Славка Бозукова – гл.редактор на в.“Стандарт“, проф. Николай Денков и проф. Костадин Костадинов - зам.-министри на образованието и науката.
При откриване на дискусията акад. Воденичаров благодари за партньорството на екипа на в.“Стандарт“ за провеждане на националната кампания „Научните чудеса на България” и възможността, която тя дава да си припомним с гордост за приноса на българските учени в световната наука, да се потърси подкрепа за науката в България от най-широк кръг от хора и да се обърнем с грижа към младите. Те са тези, които ще продължат научно-изследователската дейност и ще бъдат творците на новите „научни чудеса“ на България. „Искрено се надявам, всичко, което си кажем днес, да излезе от рамките на тази зала и да получи подкрепа в общественото съзнание – от политици, държавници, учени, бизнес, медии, чуждестранни партньори и широката общественост. Нека да имаме самочувствието, че принадлежим към една талантлива нация “, каза в заключение Председателят на БАН.
За.-министърът на образованието проф. Николай Денков представи възможностите, които дава новата оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж”, а зам.-министър проф. Костадин Костадинов говори за държавната политика в областта на иновациите. Последваха изказвания на представители на бизнеса, висшите учебни заведения и училища, научната общност, които направиха предложения за сближаване на науката и бизнеса и съкращаване на пътя за внедряване на научните постижения в производството, както и за създаване на кадри в системата на средните и висши учебни заведения.
Акад. Петър Кендеров представи работата с младите таланти в науката с презентацията „Ученическият институт по математика и информатика - общност за откриване и развитие на творческите способности на младите хора в България“, след което Председателят на БАН връчи грамоти на Петър Гайдаров, Григори Матеин, Марин Шаламанов, Васил Василев и Христо Стоянов - победители в най-голямото и престижно международно научно състезание за ученици INTEL ISEF, проведено в Питсбърг, САЩ.
Г-жа Славка Бозукова говори за кампанията „Научните чудеса на България”, която не е кампания за миналото, а за настоящето и бъдещето, за поощряване научната мисъл и творческата енергия на младите хора в науката. Тя представи в обобщен вид предложенията, направени по време на дискусията: откриване на 3-4 центъра за върхови постижения, които ще свържат наука и бизнес; създаване на Агенция за управление на науката и иновациите; по оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ приоритетно да се финансират наши учени, които работят по европейски проекти; бизнесът да подкрепи публично-частно партньорство за развитие на кадри в средните училища; създаване на съвместни колективи между бизнеса и БАН за разработка на иновации и бързото им внедряване в производството; всяка фирма с оборот над 50 млн. лв. да заделя финансови средства за инвестиции в иновации; промяна на нормативната база, така че всеки успешен патент да получана бързо лиценз и внедряване в производството и подкрепа на младите таланти в науката и подпомагане на реализацията им в България.
Форумът постави началото на националното електронно гласуване за избор на „Научно чудо на България” и „Млад откривател”, които бяха събрани като предложения от началото на годината. Вотът се провежда на специално създадения за целта сайт nauchnichudesa.com.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари