Първите пещерни перли, съдържащи археологически артефакти, са намери в тунел под древен Ерусалим

Ваня Милева Последна промяна на 11 декември 2024 в 00:00 7852 0

Тунелът Joweizeh

Кредит Hebrew University of Jerusalem

Тунелът Joweizeh

Открито е най-голямото известно находище на пещерни перли в Близкия Изток. Тези 50 пещерни перли са уникални, защото някои от тях съдържат археологически артефакти, което ги прави първите в света, които съдържат предмети, създадени от човека.

Проучването, проведено от д-р Азриел Йечезкел (Azriel Yechezkel) от Еврейския университет в Йерусалим и неговите колеги от Еврейския университет и Университета в Тел Авив, е публикувано в списание Archaeometry.

Пещерните перли са вид кръгли, подобни на перли, пещерни образувания (спелеотеми), обикновено с дължина между 0,1 мм и 30 см. Те се образуват около централни ядра, като пясъчни зърна, покривани слой след слой минерални отлагания.

За разлика от повечето пещерни образувания, за които за нужни хиляди години, за да се образуват, пещерните перли могат да се образуват само за няколкостотин години. За да се образуват, пещерните перли се нуждаят от изпълнени редица условия, а именно наличието на наситена с минерали вода, ядра, плосък пещерен под с плитък воден басейн, движение на водата под формата на капки или бавно течаща вода и промени в химията на почвата във времето.

Пещерните перли, открити от д-р Азриел Йечезкел и неговите колеги, идват от каптажния тунел Joweizeh, който отвежда на повърхността води от подземен водоносен хоризонт.

Тунелът Joweizeh е един от най-дългите в южния Левант и един от най-старите каптажни тунели, открити в света. Той се простира на 232 м и тече на северозапад в сухи долини или канали, наречени вади (wadi), преди да се влее в потока Рефаим югозападно от стария град на Йерусалим.

(a) Местата, където са открити пещерни перли (черни кръгове); и (b) подробна карта на Йерусалимските хълмове, показваща каптажния тунел Joweizeh (червена стрелка) и други места, споменати в статията. Кредит: Azriel Yechezkel еt al

Древният тунел се състои от различни секции, включително първата секция, изградена от дялан камък и покрита с каменни плочи, и втора секция, издълбана директно в скалната основа.

Именно във втория участък са открити пещерните перли, въпреки че това откритие е напълно случайно, разказва д-р Йечезкел. "Първоначалното ни изследване се съсредоточи върху картографиране и изследване на археологически артефакти в каптажния тунел. Пещерните перли, рядък вид спелеотеми, не бяха основната цел на нашето изследване. Откриването на тези образувания и още по-изненадващо, наличието на археологически останки като керамични парчета в тях, бе неочаквана и значима находка."

В затворен преди това участък от тунела изследователите откриват 50 пещерни перли. Допълнителен анализ разкрива, че 14 от тези перли съдържат керамика, докато други две съдържат древна мазилка.

Установено е, че по-голямата част от керамиката датира от елинистическия период (333–63 г. пр. н. е.), римския (63 г. пр. н. е. – 324 г. пр. н. е.) или византийския (330–636 г. пр. н. е.) периоди само с две изключения. Едно керамично парче може да е от Средната бронзова епоха II (ок. 17 век пр. н. е.), а друго датира от около ранния елинистически период, желязната епоха, персийския или вавилонския период.

Съвкупност от пещерни перли. (a) Проба от пещерни перли преди анализ. Забележете разнообразието в размерите, грубите повърхности и кафеникавия цвят. (b) Перла J-10 с ядро ​​от керамика, показани са методите за измерване: диаметър 1, максимален; диаметър 2, междинен; и диаметър 3, минимален. (c) Перли, оформени върху гипс, съдържащ въглен, използван за радиовъглеродно датиране с 14C. (d) Перли, използвани за измерване на стабилни изотопи. (e) Перла J-25, образувана върху варовик. (f) Три плочи по главната ос на перлата J-28 (среден диаметър). Забележете, че първоначалният растеж на перлата е върху мергелно ядро ​​(1, черна стрелка), докато по-късно е добавено вторично ядро, състоящо се от парче гипс (3, червена стрелка). (g) Най-голямата перла, J-29. Кредит: Archaeometry. https://doi.org/10.1111/arcm.13031Съвкупност от пещерни перли. (a) Проба от пещерни перли преди анализ. Забележете разнообразието в размерите, грубите повърхности и кафеникавия цвят. (b) Перла J-10 с ядро ​​от керамика, показани са методите за измерване: диаметър 1, максимален; диаметър 2, междинен; и диаметър 3, минимален. (c) Перли, оформени върху гипс, съдържащ въглен, използван за радиовъглеродно датиране с 14C. (d) Перли, използвани за измерване на стабилни изотопи. (e) Перла J-25, образувана върху варовик. (f) Три плочи по главната ос на перлата J-28 (среден диаметър). Забележете, че първоначалният растеж на перлата е върху мергелно ядро ​​(1, черна стрелка), докато по-късно е добавено вторично ядро, състоящо се от парче гипс (3, червена стрелка). (g) Най-голямата перла, J-29. Кредит: Archaeometry. https://doi.org/10.1111/arcm.13031

Въпреки усилията обаче повечето от оригиналните форми и цели на керамичните фрагменти не могат да бъдат определени, разказва д-р Йечезкел.

"Въпреки усилията ни, не можахме окончателно да идентифицираме останалите фрагменти керамика, вградени в пещерните перли. Въпреки това е очевидно, че тези фрагменти обхващат различни исторически периоди и са съставени от различни материали."

Установено е обаче, че два фрагмента съдържат богато на кобалт покритие. Производството на покрита с кобалт керамика не е характерно за местната керамика, но е наблюдавано в Кипър и Ефес (Турция) през втория и първия век пр.н.е. Такива покрития са характерни за керамичните лампи, други примери за които са открити в луксозни йерусалимски къщи.

Д-р Йечезкел обяснява защо толкова скъпа вносна лампа би намерила своето място в тунела:

"Моята хипотеза е, че ръчният труд по изкопаването и премахването на отломките е извършен от работници. И все пак цялостният проект несъмнено е бил наблюдаван от инженери с опит в хидрологията и геологията. Доказателства, че е имало такива инженери, макар и от по-късни периоди от време, са открити в множество други тунели както в Израел, така и в международен план. Внесената лампа може да е принадлежала на един от тези инженери."

Въз основа на находките в пещерните перли, както и на прото-еолийския релеф на капител в първата секция на тунела, е установено, че Joweizeh първоначално е построен през Желязната епоха II (8-ми и 7-ми век пр.н.е.), вероятно като част от царско имение близо до Йерусалим.

Тунелът е многократно посещаван и поддържан, включително след унищожаването на Йерусалим от вавилонците през 586 г. пр.н.е., и продължава да се използва през персийския (586–333 г. пр.н.е.) и елинистическия период.

По време на елинистическия период обаче може да е претърпял значителни ремонти, както се вижда от парчетата мазилка и много фрагменти от керамика, открити в пещерните перли, датиращи от тази епоха. По това време вероятно са започнали да се образуват първите пещерни перли. Тунелът продължава да се използва през римския и византийския период, преди да бъде изоставен.

Освен древните плячкосвания, единственото доказателство за по-скорошно посещение е инсталирането на глинена тръба през тунела, положена през 20 век.

Справка: Azriel Yechezkel et al, Dating an ancient spring tunnel using archaeological artefacts functioning as nuclei of cave pearls, Archaeometry (2024). DOI: 10.1111/arcm.13031

Източник: Study finds first cave pearls containing archaeological artifacts in ancient Jerusalem tunnel, Sandee Oster, Phys.org

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !